IZ POLICIJE UPOZORAVAJU: Ne nasjedajte na pokušaje prijevare preko e-maila | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

IZ POLICIJE UPOZORAVAJU: Ne nasjedajte na pokušaje prijevare preko e-maila

Autor Krunoslav Ćosić

Savjetuje se građanima da redovito mijenjaju pristupne lozinke za web servise i ažuriraju antivirusne alate

 Internetske prijevare (2).jpg Izvor: denayunebgt / Alamy / Alamy / Profimedia

Zamislite da vam se netko javi i kaže kako ima kontroverzne zapise o vama, a preuzeo ga je s vašeg računala. Policija je zaprimila više takvih dojava i obavijesti zabrinutih građana. Oni su na svoje adrese elektroničke pošte zaprimili sumnjive poruke s različitih e-mail adresa.

U porukama ih nepoznata osoba obavještava kako je pristupila njihovom računalu i svim podacima koji se na njemu nalaze uključujući i navodnim kontroverznim videozapisima za „odrasle“. Spremni su izbrisati video zapise samo ako im primatelj uplati 950 eura, na bitcoin račun.

 Prijevara e-mail, policija.jpg Izvor: Policija

Iz policije obavještavaju građane kako se radi o phishing kampanji te svim građanima koji su zaprimili mail navedenog sadržaja savjetuju - NE nasjedate na pokušaj prijevare već obrišite poruku i ni u kojem slučaju NE uplaćujte novac pošiljatelju.

One koji su ipak iz straha nasjeli na prijetnju i uplatili novac policija moli da ih odmah obavijeste.

Savjetuju da nikome ne dajete korisničke podatke i lozinke niti ih upisujete na sumnjivim internetskim stranicama. Ukoliko ste to ipak učinili potrebno je odmah promijeniti lozinku koja se odnosi na određeni korisnički račun.

 Phishing (2).jpg Izvor: Pixabay

O različitim oblicima internetskih prijevara te savjete kako se zaštiti možete pronaći u nastavku i na YouTube kanalu MUP-a:

Vishing - krađa identiteta pozivom: telefonska prijevara u vas kojoj prevaranti zovu i pokušavaju navesti da otkrijete svoje osobne, financijske ili sigurnosne podatke ili da im uplatite novčana sredstva.

Phishing - mrežna krađa identiteta lažnim porukama e-pošte: prevaranti vam šalju lažne poruke e-pošte kojima vas pokušavaju navesti na dijeljenje osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka.

Smishing - krađa identiteta SMS-om: pokušaj je prevaranata da dođu do osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka putem tekstualne poruke.

CEO prijevara / direktorska prijevara: varalice se pretvaraju da su vaši šefovi ili nadređeni u organizaciji i prijevarom vas navode da uplatite novčani iznos na lažni račun ili da neovlašteno doznačite novce s poslovnog računa.

Prijevara s računima: varalice se pretvaraju da su vaši klijenti/dobavljači i navode vas da platite buduće račune na drugi bankovni račun.

Romantične prijevare: varalice se pretvaraju da su zainteresirane za romantičnu vezu. One se obično događaju na mrežnim stranicama za upoznavanje, a varalice često koriste društvene medije ili e-poštu za uspostavljanje kontakta.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI