Saznajte kako se uz ove odlične savjete dodatno zaštititi na internetu
Danas, kada je sve više kućnih uređaja spojenih na internet čak i male "ranjivosti" u vašoj kućnoj Wi-Fi mreži mogu dovesti do problema. To je mreža koju koristimo kada plaćamo karticama, kupujemo putne karte i rezerviramo smještaj, gledamo filmove i razgovaramo s prijateljima.
Zbog svega toga trebali biste znati zaštititi svoju Wi-Fi mrežu i spriječiti ove probleme jer čak i ove male "ranjivosti" mogu cyber kriminalcima omogućiti pristup uređajima spojenim na mrežu. Zato treba krenuti od kodeksa.
1. Napravite jedinstvenu i jaku lozinku
Većina bežičnih Wi-Fi usmjerivača dolazi s unaprijed postavljenom lozinkom. Novi hakeri, međutim, mogu lako provaliti, pogotovo ako znaju tko je proizvođač routera. Stoga, kako biste odabrali dobru i jaku lozinku za zaštitu vaše mreže svakako trebate učiniti sljedeće:
• Odaberite lozinku od najmanje 20 znakova uključujući slova, brojke i simbole
• Što je složenija lozinka koju odaberete, to će hakerima biti teže probiti je i provaliti u vašu mrežu
2. Promijenite zadani naziv mreže
Proizvođači usmjerivača često svojim bežičnim usmjerivačima daju generički naziv, obično nakon imena same tvrtke. Naziv mreže ili SSID (engleski service set identifier) stoga se mora promijeniti odmah nakon aktivacije usmjerivača.
Kada računalo ili pametni telefon traži najbližu mrežu, na zaslonu se pojavljuje popis dostupnih mreža. Ako mreža ima lako prepoznatljiv naziv (npr. ime proizvođača rutera) veće su šanse da je lakše provaliti u nju.
Prilikom promjene naziva SSID-a važno je obratiti pozornost da novi naziv mreže ne otkriva nikakve važne osobne podatke, čime se hakerima doslovno nudi "na pladnju".
3. Aktivirajte mrežnu enkripciju
Gotovo svi bežični usmjerivači imaju opciju enkripcije, ali većina je obično ima isključenu kada kupite uređaj. Njegova aktivacija dodatno osigurava vašu mrežu. Aktivirajte enkripciju odmah nakon što vaš pružatelj instalira vaš usmjerivač. Od mnogih postojećih vrsta enkripcije, jedna od najučinkovitijih je WPA2.
4. Isključite naziv mreže
Ako kod kuće koristite bežični usmjerivač toplo se preporučuje da naziv svoje mreže učinite javno nevidljivim među ostalim Wi-Fi mrežama koje će se prikazivati na zaslonu drugih korisnika kada žele spojiti svoj uređaj.
Tako će naziv vaše mreže ostati nevidljiv na popisu dostupnih mreža. Ovo je, naravno, korisno kada su u pitanju poslovni ili ugostiteljski objekti, knjižnice, ali nije potrebno za kućne mreže.
5. Redovito ažurirajte svoj softver
I softver rutera ponekad može biti uzrok problema, kada sadrži neke bugove i ranjivosti koje, ako se brzo ne "zakrpaju", mogu biti uzrok većih problema. Stoga pokušajte redovito ažurirati svoj uređaj najnovijim dostupnim softverom i sigurnosnim zakrpama. To će sigurno povećati vjerojatnost da hakeri ne mogu napasti vašu mrežu.
6. Koristite dobar vatrozid
Pametni vatrozid štiti računala od malwarea, virusa i drugih opasnosti koje vrebaju na internetu. Bežični usmjerivači općenito imaju ugrađene vatrozide, no oni su ponekad tvornički isključeni. Provjerite je li to slučaj i s vašim routerom, a ako nije pronađite i instalirajte dobar firewall koji će zaštititi vašu mrežu.
Koristite VPN za pristup svojoj mreži
VPN ili virtualna privatna mreža skupina je umreženih računala i mreža povezanih na internet. Kada se spojite na VPN aktivira se VPN klijent na vašem računalu. Kada se prijavite sa svojim korisničkim imenom i lozinkom "ključevi" se razmjenjuju s drugim poslužiteljem. Nakon što se oba računala identificiraju sva vaša komunikacija odvijat će se preko šifrirane, sigurne i skrivene mreže.