INTERNETSKO PIRATSTVO: 16 posto Hrvata nezakonito pristupilo sadržaju | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

INTERNETSKO PIRATSTVO: 16 posto Hrvata nezakonito pristupilo sadržaju

Autor Krunoslav Ćosić

Gledanje sportskih događaja najčešći je razlog piratstva među hrvatskim građanima

 Piratstvo filmovi (1).jpg Izvor: Millenius / Alamy / Alamy / Profimedia

Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) proveo je godišnju studiju pokazatelja kršenja intelektualnog vlasništva u Europi.

Ispitanici iz Hrvatske (9%), uz one iz Finske (8%), najmanje su kupovali krivotvorene proizvode u posljednjih 12 mjeseci, što je značajno niže od EU prosjeka koji iznosi 13%. Najviše krivotvorene robe kupuje se u Bugarskoj i Estoniji.

46% potrošača u Hrvatskoj nije bilo sigurno je li proizvod originalan ili ne dok je njih9 % izjavilo da je namjerno kupilo krivotvorine. 16% Hrvata priznaje da je nezakonito pristupilo sadržaju, posebno radi gledanja sporta.

Europljani su sve više svjesni rizika i posljedica kupnje krivotvorina i pristupa sadržajima iz nezakonitih izvora, pokazuje najnovija studija o percepciji intelektualnog vlasništva među građanima. 80% Europljana smatra da iza krivotvorenih proizvoda stoje zločinačke organizacije i da kupnja krivotvorina uništava poduzeća i radna mjesta. 83% ispitanika smatra da se time podržava neetično ponašanje, a dvije trećine smatraju to prijetnjom zdravlju, sigurnosti i okolišu.

 Shvaćanje značenja pojma „intelektualno vlasništvo”.jpg Izvor: EUIPO

82% Europljana slaže se da pribavljanje digitalnog sadržaja putem nezakonitih izvora podrazumijeva rizik od štetnih praksi (prijevara ili neprimjerenog sadržaja za maloljetnike). Unatoč tim pozitivnim rezultatima, studija je pokazala i da svaki treći Europljanin (31%) još uvijek smatra da je prihvatljivo kupiti lažnu robu ako je cijena originalnog proizvoda previsoka, a kad je riječ o mlađim potrošačima u dobi od 15 do 24 godine, tako misli njih polovica (50%).

Kad je riječ o prelasku s uvjerenja na djelovanje, 13% Europljana izjavilo je da je namjerno kupilo krivotvorine u proteklih 12 mjeseci. Taj udio raste do 26% među ispitanicima u dobi od 15 do 24 godine, što je dvostruko više od prosjeka EU-a, dok se smanjuje na 6% u dobnoj skupini od 55 do 64 godine te ispod 5% za ispitanike u dobi od 65 godina ili starije.

 Razumijevanje negativnih učinaka kupnje krivotvorenih proizvoda.jpg Izvor: EUIPO

Najviše je potrošača namjerno kupilo krivotvorine u Bugarskoj (24%) dok je najmanje (8%) u Finskoj. Osim u Bugarskoj, namjerna kupnja krivotvorina iznad je prosjeka EU-a u Španjolskoj (20%), Irskoj (19%), Luksemburgu (19%) i Rumunjskoj (18%).

Zašto se kupuju krivotvorine?

Niža cijena originalnih proizvoda i dalje je najčešći razlog (43%) zbog kojeg bi ispitanici prestali kupovati krivotvorene proizvode. Osim toga, rizik od loših iskustava (nekvalitetni proizvodi za 27% ispitanika, sigurnosni rizici za 25% i kazna za 21%) još je jedan ključan čimbenik u odvraćanju potrošača od kupnje krivotvorenih proizvoda.

 Namjerni kupci krivotvorenih proizvoda prema dobi.jpg Izvor: EUIPO

Digitalno piratstvo i sportska događanja

80 % ispitanika izjavilo je da radije upotrebljavaju zakonite izvore za pristup internetskom sadržaju ako je dostupna opcija cjenovno pristupačna. Zapravo, gotovo 90% posto ispitanika zna za barem jednu vrstu zakonite ponude sadržaja u svojoj zemlji, a više od 4 od 10 Europljana (43%) platilo je u prošloj godini pristup, preuzimanje ili internetski prijenos (streaming) sadržaja zaštićenog autorskim pravima iz zakonitog izvora.

 Informiranost o zakonitim ponudama.jpg Izvor: EUIPO

Istovremeno, velika većina ispitanika (65%) smatra piratstvo prihvatljivim ako sadržaj nije dostupan u okviru njihove pretplate. Niža cijena i širi izbor sadržaja iz zakonitih izvora najčešći su razlozi za prestanak uporabe piratskog sadržaja.

Nadalje, 14% Europljana priznaje da su u zadnjih 12 mjeseci namjerno pristupili sadržaju iz nezakonitih izvora. Taj se udio povećava na 1 od 3 (33%) među mladima u dobi od 15 do 24 godine. To se posebno odnosilo na gledanje sporta koristeći se nezakonitim uređajima ili aplikacijama za internetski prijenos (streaming). Udio osoba koje pristupaju piratskom sadržaju razlikuje se i po zemlji, a kreće se od 9% u Finskoj i Danskoj do 22% na Malti.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI