Pet zemalja je zabranilo TikTok u potpunosti, a neke zemlje su ga ograničile
4. travnja australska vlada odlučila je dati zeleno svjetlo za zabranu TikToka na svim uređajima u federalnom vlasništvu poput pametnih telefona i tableta. Zabrana će biti provedena "što je prije moguće", rekao je državni odvjetnik Mark Dreyfus.
Australija je posljednja zemlja u takozvanom Five Eyes, savezu obavještajnih službi Sjedinjenih Država, Ujedinjenog Kraljevstva, Novog Zelanda, Australije i Kanade koja provodi takvu zabranu. Samo je pet zemalja u svijetu stavilo opću zabranu TikToka, a te zemlje se gotovo isključivo nalaze u Aziji.
Najistaknutiji primjer je Indija. U 2019. zemlja je neko vrijeme zabranila aplikaciju za kratke videozapise, navodno zbog zabrinutosti oko širenja sadržaja koji nije siguran za maloljetnike. Ova se zabrana pokazala privremenom, ali u lipnju 2020. indijsko Ministarstvo elektronike i informacijske tehnologije zabranilo je 59 kineskih aplikacija, uključujući TikTok, kako bi suzbilo uočeno širenje kineskog utjecaja u zemlji.
Ostale zemlje s općim zabranama uključuju Afganistan pod upravom talibana, Iran i Jordan, piše Statista. Potonji planira ukinuti privremenu zabranu od prosinca 2022. koja je uvedena nakon smrti policajca tijekom prosvjeda. Razgovori s matičnom tvrtkom TikTok-a ByteDance još nisu doveli do konačne odluke o budućnosti aplikacije u Jordanu.
U očima nekih američkih zakonodavaca Sjedinjene Države uskoro bi se trebale pridružiti zemljama koje zabranjuju aplikaciju ne samo na uređajima u vlasništvu vlade već i na privatnim uređajima.
Dok dužnosnici tvrde da nije jasno može li kineska vlada izvući i koristiti podatke zapadnih korisnika TikToka, što predstavlja preveliki sigurnosni rizik, kritičari pokušaja opće zabrane TikToka tvrde da su motivi ili latentna sinofobija ili ograničavanje kineske moći u novom hladnom ratu.
Izvor: Aleksey Zotov / Alamy / Alamy / ProfimediaPojavljivanje izvršnog direktora TikToka Shou Zi Chewa pred Kongresom prošlog tjedna nije pomoglo u ublažavanju zabrinutosti tvrdolinijaša o ovoj temi. Nejasno je hoće li TikTok izvući i, na zahtjev, distribuirati više ili manje osjetljive korisničke podatke od svojih američkih pandana.
Korištenje društvenih mreža nastavlja rasti diljem svijeta. U isto vrijeme, korisnici se ne libe prihvatiti nove usluge. Broj aktivnih korisnika društvenih mreža diljem svijeta procjenjuje se na 4,6 milijardi u 2022. godini, odnosno oko 60 posto svjetske populacije. Očekuje se da će se ta brojka povećati na gotovo 6 milijardi do 2027. godine, prema projekcijama Statista Advertisinga.
Izvor: ShutterstockTikTok se izdvaja od konkurencije izuzetnom stopom rasta. Između 2018. i 2022. mreža je privlačila prosječno 340 milijuna novih aktivnih članova godišnje. Nakon što je dostigao granicu od jedne milijarde korisnika nakon "digitalnog buma" izazvanog pandemijom Covid-19, TikTok je prestigao Instagram po broju korisnika u 2021. godini. Očekuje se da će korisnička baza platforme dosegnuti 2 milijarde do 2024. kada se predviđa da će se rast usporiti (a možda će se pojaviti nova zvijezda na sceni društvenih mreža?).
Unatoč značajnom usporavanju rasta posljednjih godina, očekuje se da će Facebook ostati najveća društvena mreža s više od 2,6 milijardi aktivnih računa u 2022., a predviđa se da će narasti na gotovo 3 milijarde do 2025.