EUROPSKE BANKE Digitalne valute još uvijek su u povojima | Smartlife HR

Emisije
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete ubaciti do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste potrošili pet minuta vašeg potpuno beznačajnog vremena, na potpuno besmislenu radnju slanja ovog teksta. Budite sigurni da se on najverovatnije neće nikad pojaviti u medijima jer niti imamo vremena niti imamo želju da se bavimo. vašim glupostima.

Ostalo

Upišite pojam u tražilicu i pritisnite ENTER

EUROPSKE BANKE Digitalne valute još uvijek su u povojima

Autor Ivan Vukić

Kad bismo mogli očekivati D-Euro u opticaju?

 Digitalni novac (2).jpg Izvor: Shutterstock

Samo 15 europskih zemalja trenutno sudjeluje u razvoju digitalne valute središnje banke (CBDC). Ova digitalna valuta usporediva je s bitcoinom ili ethereumom, ali ju izdaje i podržava službena središnja banka umjesto da je kreirana na decentraliziranom blockchainu.

Dok su neke zemlje već pokrenule pilot programe, D-Euro koji je predložila Europska središnja banka uspio je samo izazvati slab odgovor. Tehnologija iza D-Eura, koja neće biti uvedena prije 2026., konzervativna je i sličnija digitalnom bankovnom računu nalik PayPalu nego blockchain novčaniku. Dok Francuska aktivno ulaže u eksperimentalne programe koji uključuju D-Euro, druge zemlje poput Njemačke su skeptičnije.

 Digitalni novac (1).jpg Izvor: Shutterstock

Švedska, Litva i Ukrajina već su započele s preliminarnim uvođenjem svojih e-valuta dok Ujedinjeno Kraljevstvo trenutno istražuje načine za implementaciju centralizirane digitalne valute.

Iako nema riječi hoće li Bank of England nastaviti s konkretnim planom, pokrenula je radnu skupinu CBDC-a u travnju 2021. i, prema nedavnom dokumentu, nastavit će istraživati prednosti i nedostatke digitalnog novca.

Do sada je samo pet zemalja pokrenulo vlastiti CBDC. DCash je dostupan u St. Kittsu i Nevisu, Antigvi i Barbudi, Svetoj Luciji i Grenadi od ožujka 2021., a bahamski pješčani dolar (Sand Dollar) postoji od 2019. godine. Statista prenosi kartu Europe sa statusima centralnim banaka koju je objavio Atlantic Council.

 Centralne banke Europa digitalne valute.jpg Izvor: Statista

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI