Kontrolirana aplikacijom stvara osjećaj sitosti i pomaže u skidanju kilograma
Kada tableta stigne u želudac pokreću se motoričke vibracije koje aktiviraju receptore odgovorne za signaliziranje sitosti, što stvara osjećaj sličan onom nakon obilnog obroka.
Znanstvenici s Massachusetts Institute of Technology (MIT) otkrili su potpuno novi pristup borbi protiv pretilosti. Konstruirali su vibrirajuću pilulu, otprilike veličine standardne multivitaminske pilule, opremljenu vibrirajućim motorom koji je siguran za gutanje i pokreće ga mala baterija srebrnog oksida.
Kada se proguta i dospije u želudac želučana kiselina otapa vanjsku ovojnicu pilule, što zatvara električni krug i pokreće vibracije motora. Jedinstvena vibracija tablete aktivira receptore odgovorne za signaliziranje sitosti, što stvara osjećaj sličan onom nakon obilnog obroka. Sadašnji prototip vibrira 30 minuta prije nego što se prirodno izluči.
U eksperimentu provedenom na svinjama kojima je dana vibrirajuća pilula 20 minuta prije obroka te su životinje pojele približno 40 posto manje hrane od svinja koje nisu progutale pilulu. Osim toga, tretirane svinje imale su povećane razine hormona koji signaliziraju sitost u krvi.
Autor studije, objavljene u časopisu Science, profesor Giovanni Traverso s Odsjeka za strojarstvo MIT-a, optimističan je u pogledu potencijala vibrirajuće pilule kao lijeka za pretilost. On predviđa da će buduće verzije pilule moći ostati u želucu "polutrajno" i bežično se aktivirati i deaktivirati.
U daljnjem razvoju uređaja mogu se očekivati individualizirani modeli uređaja koji će se moći programirati za kratku dnevnu aktivaciju odnosno smanjenje apetita prije samog obroka. Također, njihov će se rad moći kontrolirati putem mobilne aplikacije kako bi se ciljano smanjila glad, prenosi New Scientist.
Traversov tim prethodno je istraživao električnu stimulaciju sluznice želuca otkrivši njen potencijal da izazove glad. Otkriće je otvorilo nove mogućnosti za liječenje problema povezanih s apetitom kao što je nedostatak apetita kod pacijenata oboljelih od raka, među ostalima.
Profesor Traverso ističe kako nastavlja s istraživanjem električne stimulacije u različitim dijelovima probavnog trakta, s ciljem repliciranja osjećaja sitosti kao i primjene ove metode na različite bolesti i stanja.