GRWI

NAJBOLJE ZEMLJE ZA RAD NA DALJINU: I Njemačka je poželjna

Autor Krunoslav Ćosić

Iako je Danska najpoželjnija, Njemačka je izuzetno dobra zbog kibernetičke sigurnosti. Gdje je Hrvatska?

Izvor: Pixabay

Unatoč visokim troškovima života i skupom internetu mala sjevernoeuropska država Danska je najbolja zemlja na svijetu za radnike koji rade na daljinu, prema Globalnom indeksu rada na daljinu 2023. NordLayera (The Global Remote Work Index 2023 - GRWI), pružatelja usluga kibernetičke sigurnosti.

Danska je dobila visoke ocjene za izvrsnost u područjima kao što su socijalna uključenost, kvaliteta interneta, socijalna sigurnost, e-uprava i zdravstvena skrb.

Uz Dansku, Nizozemska i Njemačka također su postigle visoke ocjene zauzevši drugo i treće mjesto na listi. Njemačka je posebno hvaljena zbog svojih pravnih mjera vezanih uz kibernetičku sigurnost, koja je po tom pokazatelju bila prva u svijetu.

Europske su zemlje ove godine imale dobre rezultate na GRWI ljestvici zauzevši svih deset prvih mjesta. Kanada je prva neeuropska nacija na 14. mjesta, a slijede je Sjedinjene Države na 16. mjestu. NordLayer primjećuje da su najbolje rangirane zemlje obično skuplje za život.

Izvor: Anna Berezutskaya / Alamy / Alamy / Profimedia

Istovremeno, Portugal se ističe po ponudi "najbolje vrijednosti za novac" svojim visokim položajem na popisu (rangiran je na šestom mjestu) i istodobno niskim troškovima života (pozicija 56). To je izazvalo probleme ljudima u zemlji jer je porast broja iseljenika podigao lokalne cijene, osobito u pogledu smještaja, piše Statista.

Nekoliko zemalja u Aziji ističe se kao vodeće u kategoriji digitalne i fizičke infrastrukture: Singapur, Južna Koreja i Ujedinjeni Arapski Emirati. U međuvremenu, Japan (10.) i Južna Koreja (12.) također imaju dobre rezultate u pogledu socijalne sigurnosti.

Hrvatska je zauzela 24. mjesto, ispod Austrije, a slijede Australija i Italija. Slovenija je 33, Mađarska 36, a Srbija je na 37. mjestu. Kina je na 39. mjestu dok je susjedna Bosna i Hercegovina na 83. mjestu.

Analitičari su koristili podatke iz prve polovice godine kako bi rangirali 108 zemalja na temelju njihove razine kibernetičke sigurnosti, ekonomske sigurnosti, digitalne i fizičke infrastrukture te socijalne sigurnosti.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI