Partnerstvo je potvrdilo sve veći utjecaj Indije na američki tehnološki sektor
Indijski premijer Narendra Modi i američki predsjednik Joe Biden produbili su strateško partnerstvo u zajedničkom razvoju i dijeljenju ključnih tehnologija između dviju nacija, mapirajući opsežnu shemu koja obuhvaća poluvodiče i umjetnu inteligenciju.
U zajedničkoj izjavi države su istaknule kako partnerstvo ponovno potvrđuje predanost poticanju pristupačnog i sigurnog tehnološkog ekosustava. Potpisali su Memorandum o razumijevanju (MoU) o lancu opskrbe poluvodiča.
Memorandum o razumijevanju slijedi niz ulaganja i poticaja američkih tvrtki u Indiji, uključujući potez od 825 milijuna dolara od strane Micron Technology za pokretanje tvornice čipova i kapitalnu injekciju od 400 milijuna dolara od strane Applied Materials za izgradnju inženjerskog centra.
Indija i SAD očekuju da će Memorandum o razumijevanju promicati "komercijalne mogućnosti, istraživanje, razvoj talenata i vještina" u industriji poluvodiča, piše Mobile World Live. Također su pokrenute radne skupine za napredne telekomunikacije, pri čemu zemlje stavljaju naglasak na otvorene RAN i 5G/6G tehnologije.
Javno-privatna partnerstva predvodit će indijski Bharat 6G Alliance i US Next G Alliance, a zemlje će krenuti s planovima za otvorena RAN terenska ispitivanja i proširene implementacije koje uključuju operatore i dobavljače iz obiju zemalja.
Indija i SAD naglasile su potrebu uspostave "mreže od povjerenja" za telekomunikacijske projekte i pozdravile sudjelovanje indijskih tvrtki u američkoj inicijativi za zamjenu mrežne opreme koju isporučuju kineske tvrtke.
Sklopljen je i niz sporazuma o kritičnim tehnologijama uključujući istraživačku suradnju na kibersigurnosti i zelenim tehnologijama, kvantnom računalstvu, svemirskim i znanstvenim tehnologijama te etičkoj umjetnoj inteligenciji. Za neke od ovih sektora osnovani su konzorciji.
Države su istaknule ulaganje internetskog diva Googlea u Indiju navodeći injekciju od 10 milijardi dolara za rast digitalne ekonomije zemlje i istraživački centar za umjetnu inteligenciju koji je osposobio "više od 100 indijskih jezika" za modele umjetne inteligencije.
Produbljivanje partnerstva između dviju nacija potvrdilo je sve veći utjecaj Indije na američki tehnološki sektor, posebice proizvodnju uređaja. Ranije ovog mjeseca Google je nagovijestio da će slijediti Appleov put te razmatra Indiju kao lokaciju za proizvodnju svojih Pixel pametnih telefona.