VOŽNJA BEZ VOZAČA

SNAGA OBLAKA: Automobilska industrija se mijenja

Autor Krunoslav Ćosić

Pogledajte kako oblak mijenja automobilski sektor i omogućuje autonomnu vožnju

Izvor: LG

Za većinu nas je 'oblak' već poznat pojam, a mnogi već koriste cloud usluge svaki dan. Što se tiče softvera i usluga koje rade na internetu oblak vam omogućuje spremanje datoteka na poslužitelj kojemu se može pristupiti s bilo kojeg mjesta.

Za razliku od datoteka spremljenih izravno na vaše računalo ili pametni telefon datoteke u oblaku mogu se vidjeti, preuzeti i mijenjati na bilo kojem uređaju koji ima internetsku vezu. Tehnologija u oblaku nije namijenjena samo za ured jer se vrhunsko rješenje primjenjuje u raznim industrijama.

Izvor: LG

Budući da autonomna vozila sutrašnjice neće zahtijevati čovjeka za volanom ona moraju odmah prepoznati velik broj informacija uključujući lokacije, trake, prometne signale i ceste koje su nove ili u izgradnji. A kako bi se izbjegle prometne nesreće i osigurala sigurnost putnika ove informacije moraju se stalno ažurirati i biti dostupne u stvarnom vremenu.

Autonomni automobili također moraju nabaviti sadržaj infotainment usluge temeljen na lokaciji kako bi se povećala komfornost vozača kao što je pružanje lokacija obližnjih parkirališta, jeftinih benzinskih postaja, punionica električnih vozila s punjivom baterijom i restorana.

Ali odakle će autonomna vozila dobiti sve te informacije? Odgovor je trodimenzionalna digitalna karta puta visoke preciznosti koju dijeli moć oblaka.

Izvor: LG

Izvor: LG

Kako bi autonomna vožnja bila moguća uvjeti na cesti koji se stalno mijenjaju dijele se u stvarnom vremenu, nove informacije se zatim odražavaju na visokopreciznoj karti puta i, konačno, ažurirana karta puta se prenosi u vozilo, sve putem oblaka.

Sva tri prethodna koraka moraju se izvesti brzo, točno i u stvarnom vremenu kako bi samovozeći automobili bili održiva opcija, a oblak mora biti dovoljno stabilan da može podnijeti neprestani tok podataka visoke razlučivosti.

Nadilazeći implementaciju autonomnih vozila, pametni gradovi također ovise o oblaku za povezivanje s drugim dijelovima zemlje i svijeta. Općenito, što je veća udaljenost između uređaja i oblaka to je sporiji njegov odziv i brzina obrade.

Izvor: LG

Izvor: LG

Rubno računalstvo

Međutim, ako se sve više uređaja nalazi bliže oblaku, brzina i točnost komunikacije mogu se značajno poboljšati. To je poznato kao rubno računalstvo (edge computing) koje računalne resurse smješta bliže izvorima podataka kako bi se ubrzao uvid i vrijeme odgovora, dok se povećava dostupnost propusnosti.

Uzmimo za primjer autonomna vozila u pametnom gradu. Autonomni automobili moraju moći ubrzavati, kočiti i donositi inteligentne odluke u djeliću sekunde. Ako se podaci, koji se skupljaju iz minute u minutu, šalju udaljenom poslužitelju u oblaku, vozilo će možda morati čekati predugo da primi informaciju, čineći proces neučinkovitim, a povećavajući rizik od nesreća.

Izvor: LG

Kako bi se riješio ovaj problem rubno računalstvo distribuira podatke u više manjih rubnih oblaka kako bi se bolje nosilo s golemim količinama podataka.

Rubno računalstvo za autonomna vozila koristi senzore automobila za prikupljanje podataka potrebnih za mjerenje udaljenosti između drugih vozila, što mu zatim omogućuje prilagodbu udaljenosti, promjenu trake i prepoznavanje prometnih signala u skladu s tim.

I u ovom slučaju, što je više autonomnih vozila na cesti to je bolje jer samovozeći automobili dijele informacije o prometu u rubnom oblaku u stvarnom vremenu kako bi izbjegli prometne gužve i nesreće.

Izvor: LG

Od automobila, robota i dronova do letećih automobila budućnosti, ako se radi o autonomnom stroju, onda oblak uvijek ima svoju ulogu. U slučaju autonomne vožnje precizno mapiranje i informacije o vožnji pohranjene u oblaku mogu postati važnije od ljudskog oka.

LG već primjenjuje oblak na svoje autonomne dijelove automobila, autonomne robote i pametne uređaje za kućnu zabavu. Kako bi razvio vrhunska rješenja za komponente električnih vozila (EV), uključujući autonomne automobilske dijelove, telematiku, kokpit kao i audio, video i navigacijske (AVN) sustave, LG kombinira svoj oblak, povezivost i tehnologije temeljene na lokaciji.

Izvor: LG

S podacima koje prikuplja iz autonomnih automobila, potrošačke elektronike i uređaja Internet of Things (IoT) LG može poboljšati svoje proizvode i usluge putem oblaka.

U ne tako dalekoj budućnosti svaki pojedini proizvod i usluga diljem svijeta podržavat će Wi-Fi i moći će se povezati s oblakom. Računalstvo u oblaku postat će ključna tehnologija koju tvrtke poput LG-ja planiraju usvojiti za stvaranje proizvoda i usluga koji se stalno razvijaju.

Izvor: LG

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI