PRIPREMITE SE

ŠTO NAPRAVITI AKO VAM SE ZRAKOPLOV POKVARI? Odgovor daju mobilne aplikacije

Autor Krunoslav Ćosić

Postoji samo jedan cilj: iz zrakoplova izaći neozlijeđen te što je brže moguće

Izvor: Achim Prill / Panthermedia / Profimedia

Pandemija bolesti Covid-19 donijela je pad avionskog prometa u 2020. godini, ali se istovremeno dogodio porast smrtnosti od zračnih nesreća u prošloj godini.

U 2020. je zabilježen porast broja ljudi poginulih u zračnim nesrećama diljem svijeta unatoč pandemiji koronavirusa koja je dovela do dramatičnog smanjenja broja operativnih letova. Podaci kojima raspolaže Aviation Safety Network (ASN) pokazuju da je u prošloj godini registrirano osam smrtonosnih padova zrakoplova i 314 smrtnih slučajeva.

Izvor: Statista

Broj smrtonosnih padova zrakoplova bio je najniži ikada zabilježen u cijeloj godini, a obje su brojke ispod petogodišnjeg prosjeka u industriji. Treba napomenuti da su uzeta u obzir dva incidenta u kojima su zrakoplovi nenamjerno oboreni, usmrtivši pri tome 182 putnika i posadu.

ASN navodi da su industrijske studije pokazale kako je globalni obujam zračnog prometa u 2020. bio samo polovica onog iz 2019. godine s oko 19 milijuna letova, što je ekvivalent ukupnom broju iz 1999. Tada je ASN registrirao 43 smrtne nesreće u godini koje su rezultirale sa 689 smrtnih slučajeva, ilustrirajući iskorake koji su učinjeni u sigurnosti zrakoplovstva u posljednjih 20 godina.

Izvor: Daniel Valla FRPS / Alamy / Profimedia

2017. ostaje najsigurnija zabilježena godina s 10 nesreća i 44 smrtna slučaja. Iako je napredak postignut posljednjih godina, izazovi ostaju i ASN ocrtava dva iz 2020. na koja treba djelovati: nesreće pri prilazu zrakoplova zračnoj luci i slijetanju.

Problem su i letovi zrakoplova kroz zone sukoba: u siječnju prošle godine u Iranu je oboren Boeing 737 ukrajinske zrakoplovne kompanije Airlines dok je zrakoplov East Express Airways srušen u Somaliji u svibnju 2020.

Izvor: Konstantin Kamenetskiy / Alamy / Alamy / Profimedia

Možete li vi što učiniti ukoliko dođe do kvara zrakoplova? Prilikom polijetanja osoblje u zrakoplovu s putnicima prolazi obaveznu edukaciju kroz koju se objašnjava postupak u slučaju iznenadnog slijetanja aviona na vodenu ili tvrdu podlogu. I sami možete učiniti koristeći razne mobilne aplikacije u kojima ćete se igrati, ali istovremeno i educirati.

3D igra Prepare for Impact razvijena je u kontekstu međunarodnog projekta istraživanja zrakoplovne sigurnosti čiji je cilj istražiti moguće nove pristupe obrazovanju o sigurnosti. Ovo je prva igra na svijetu koja reproducira iskustva stvarnih slučajeva sa stajališta putnika, s najvećom vjernošću koju dopuštaju današnji mobilni uređaji.

U svakom virtualnom hitnom iskustvu igrač može iz prve ruke isprobati ispravne i pogrešne radnje koje putnik može poduzeti te vidjeti pozitivne ili negativne posljedice koje te radnje imaju. Vaš je cilj donijeti sve ispravne odluke kako biste iz aviona izašli neozlijeđeni te što je brže moguće.

U igri ćete vidjeti kako izgledaju glavne vrste hitnih slučajeva kao što su dekompresija tijekom leta, sudar s tlom, prelijetanje piste, slijetanje u vodu, slijetanje pri padu i isparavanja u kabini. Aplikacija omogućuje igračima stvaranje prilagođenih scenarija evakuacije.

Druga aplikacija pod nazivom Plane Crash Map - Survival Ship bavi se preživljavanjem nakon što se vaš zrakoplov nakon nesreće srušio usred velikog oceana. Na sreću, u blizini se nalaze otoci, ali je pitanje hoćete li imati sa sobom sve što vam je potrebno za preživljavanje. Slijedi istraživanje otoka jer svaki otok ima neku tajnu i nova otkrića koja će vam dobro doći za preživljavanje.

Izvor: Google