James Webb stalno pokreće neka nova pitanja i otkriva nove detalje o povijesti svemira
Jedna od fotografija koje je nedavno snimio svemirski teleskop James Webb prikazuje crvene objekte, a oni su, prema izjavama iz NASA-e, često najstarije i najudaljenije galakcije. Snimka kratke infracrvene kamere visoke razlučivosti teleskopa prikazuje par mladih zvijezda u nastajanju, u donjem desnom dijelu fotografije. Radi se o "kozmičkom upitniku".
Zvijezde poznate kao Herbig-Haro 46/47 smještene su u plinu i prašini, samo 1470 svjetlosnih godina od Zemlje u zviježđu Vela, a objekt je star samo nekoliko tisuća godina. Trebat će milijuni godina dok se zvijezde potpuno formiraju.
U pozadini snimke nalaze se iznimno udaljene galaksije, a "plavi objekti s difrakcijskim šiljcima su zvijezde - što su bliže to se čine većima. Bijelo-ružičaste spiralne galaksije ponekad se čine većima od ovih zvijezda, ali su znatno dalje. Najsitnije crvene točkice, što je Webbova infracrvena specijalnost, često su najstarije, najudaljenije galaksije", primijetila je Europska svemirska agencija, a prenosi Foxnews.
Sve je to u ovom trenutku još uvijek nepotvrđeno i predmet rasprave, ali se najvjerojatnije radi o galaksiji ili galaksijama koje tek nastaju.
Ono što naglašava sliku moglo bi biti predmet rasprave - ali znanstvenici su za Space.com ranije ovog mjeseca rekli da je to vjerojatno galaksija, ili galaksije koje potencijalno međusobno djeluju, a iskrivljeni oblik upitnika mogle bi uzrokovati njihove međusobne interakcije.
Za sada se pretpostavlja da se objekt vidi po prvi put, a bit će potrebno dodatno praćenje kako bi se utvrdilo o čemu se točno radi jer teleskop Webb stalno otkriva nove i daleke galaksije o kojima tek treba donijeti neke zaključke. Dakle, mogle bi to biti dvije galaksije koje se spajaju, ali to je samo jedna od mogućnosti.