ČUDESNA RJEŠENJA

Čuli ste za Street View, ali jeste li čuli za Sheep View?

Autor Krunoslav Ćosić

Donosimo 13 zanimljivih načina snimanja Street Viewa diljem svijeta

Izvor: Google

Od ronilaca preko motornih saonica do deva, tamo gdje automobil Street Viewa nije mogao doći, došlo se na druge načine. Čak su i vunasta stvorenja pomogla Googleu da prikupi slike Street Viewa.

To je samo jedan od neočekivanih načina na koje je Google snimio slike u kolekciju Street Viewa. Tijekom godina snimali su slike na udaljenim otocima, duž neravnog terena i pod vodom. Budući da se do svih tih lokacija ne može doći automobilom morali su biti kreativni. Ovo je 13 najkreativnijih načina na koje su snimljene fotografije.

1. Triciklom

Jedan od Googleovih viših inženjera strojarstva primijetio je pedi-taksi kako se vozi kroz Mountain View. Inspiriran, razgovarao je s vlasnikom i rođen je Googleov tricikl. Street View Trike omogućio je Googleu da mapira lokacije koje su prije bile nedostupne floti automobila, čime su prikupljene slike izvan cesta u LegoLandu u Kaliforniji. Biciklisti su se vozili modificiranim pedikabom u Google dresovima kroz zoološke vrtove, znamenitosti i sveučilišta.

Introducing the Street View Trike
Izvor: Youtube

2. Brodom

Tim je želio uhvatiti ljepotu Amazone, ali ne možete baš biciklirati niz najveću rijeku na svijetu. Rješenje je bilo staviti Street View tricikl na brod i vidjeti što će se dogoditi. Na kraju su prikupili slike rijeke Rio Negro, staze Amazonske šume i pet riječnih zajednica.

Trek the Amazon Basin with Google Maps
Izvor: Youtube

Nekoliko tjedana nakon toga, kad je voditeljica programa Karin Tuxen-Bettman pregledala snimku, iznenadila se kad je otkrila da je djelomično zaklonjena žabom koja se smjestila na objektiv. “Nisam bila svjesna dok se to događalo pa nisam mogla učiniti ništa da to promijenim”, kaže Karin.

Izvor: Google

3. Ronioci s disalicom

Čamci su sjajni, ali što je sa slikanjem Street Viewa pod vodom? I to su učinili. Ocean pokriva 71% Zemljine površine, a istraženo je samo 5%. Tijekom godina, Googleov tim se udružio s roniocima kako bi podvodne slike doveli u Street View. U Google Earth zbirci možete plivati pokraj olupina brodova, grebena i koraljnih vrtova diljem svijeta.

Documenting the ocean with underwater Street View
Izvor: Youtube

Izvor: Google

4. Motornim sanjkama

Još jedan od ciljeva Street Viewa bio je učiniti slike skijaških staza u Vancouveru globalno dostupnima na vrijeme za Zimske olimpijske igre 2010. godine. To su postigli uvođenjem motornih sanjki Street Viewa. Nakon što su prilagodili motorne sanjke pričvršćivanjem kamere montirane na stup, krenuli su na padine.

Introducing the Street View snowmobile
Izvor: Youtube

"Porijeklom sam iz Poljske i volim skijati", kaže Magdalena Filak, jedna od zaposlenica Googlea koja je u to vrijeme vodila operacije za Street View Special Collects. “Bilo je jako zabavno mapirati skijališta s motornim sanjkama, a zatim dijeliti snimljene slike sa svojim prijateljima i obitelji kako bismo planirali naša skijaška putovanja. Slike koje smo snimili bile su tako spokojne, mirne i lijepe.”

Izvor: Google

5. Ruksakom

Koristili su tricikle i motorne sanjke, ali i dalje je bilo lokacija i znamenitosti kojima nisu mogli pristupiti. Tu se pojavio Street View Trekker. Izvorno predstavljen 2012., prvi Trekker imao je sustav kamere od 360 stupnjeva montiran na nosivu ruksak. To je omogućilo nositeljima prikupljanje slika dok hodaju pješice. U 2018. uređaj je dobio nadogradnju s kamerama od 140 megapiksela i laserskim senzorima koji mogu brzo izraditi digitalnu kartu područja.

Street View Trekker
Izvor: Youtube

Izvor: Google

6. S devom

Da, dobro ste pročitali. Kako bi se uhvatila ljepota pustinje Liwa, Street View Trekker postavljen je na vrhu arapske jednogrbe deve, također poznate kao dromedar. Korištenje deva omogućilo je prikupljanje autentičnih slika i smanjivanje ometanja ovog krhkog okoliša.

Izvor: Google

"Nikad prije nisam išla u pustinju i iako obožavam životinje, nikada nisam imala toliko sreće da sam bila u blizini deve", kaže Valentina Frassi, zaposlenica Googlea koja je u to vrijeme vodila neke zbirke za regiju Bliskog istoka i Sjeverne Afrike. “Suočavanje s nekonvencionalnim prijevoznim sredstvima, poput naše tvrdoglave prijateljice deve Rafije, nije svakodnevni zadatak.”

7. S ovcama

Deve nisu jedini prijatelji fotografi u ovoj priči. Dom za samo 50.000 ljudi, Farski otoci su arhipelag usred sjevernog Atlantskog oceana poznat po tome što ima više ovaca nego ljudi. Godine 2016. nekoliko je ovaca opremljeno kamerama na solarni pogon za prikupljanje slika Street Viewa, dokumentirajući tako lokalne otoke.

Izvor: Google

8. S astronautima

Posežući za zvijezdama Googleov tim je u suradnji s astronautom Thomasom Pesquetom organizirao obilazak Međunarodne svemirske postaje. Zbog ograničenja rada u svemiru (i cijele stvari s nultom gravitacijom) Thomas nije mogao koristiti bilo kakvu opremu.

Go Inside the International Space Station with Google Street View
Izvor: Youtube

Tim je surađivao s NASA-om u Svemirskom centru Johnson u Houstonu i Centru za svemirske letove Marshall u Huntsvilleu, Alabama, na dizajniranju rješenja bez gravitacije koje je koristilo DSLR kamere i opremu već na ISS-u. Zatim je Thomas poslao slike na Zemlju gdje su ih spojili kako bi stvorili panoramske slike od 360 stupnjeva.

Izvor: Google

9. ATV-om

Nenastanjiv zbog neravnog terena i polarne klime otok Devon na kanadskom Arktiku važno je mjesto za istraživače i znanstvenike jer je njegovo okruženje najbliže Marsu koje se može pronaći bez napuštanja planeta. Godine 2019. udružili su se s dr. Pascalom Leejem, predsjednikom Instituta za Mars i direktorom projekta Haughton-Mars, kako bi dobili slike na ATV-ima "Marsa na Zemlji".

Mars on Earth: A Visit to Devon Island
Izvor: Youtube

Baš kao i putovanje na Mars, putovanje za prikupljanje slika Street Viewa zahtijevalo je pažljivo planiranje i pripremu. Tim je delegirao zadatke uključujući vođenje istraživanja, pakiranje zaliha, kuhanje, održavanje ATV-a i prikupljanje slika. Pas dr. Leeja čak je služio i kao osmatračnica za polarne medvjede.

10. Splavom

Kao dio partnerstva sa saveznim institutom za bioraznolikost u Brazilu, ICMBio, postavili su kameru Street Viewa na splav i otplutali do otoka u obliku prstena, ili atola, koji je dostupan samo posadama s ovlaštenjem Brazilske mornarice i ICMBio.

Prema Tomu Nori, zaposleniku Googlea koji je vodio tim za sakupljanje, splav je bila korisno rješenje za jedan od najvećih izazova tima: promjenjive plime i oseke koje su uzrokovale brzo punjenje i pražnjenje atola.

Izvor: Google

 "Zbog promjena plime morali smo ostati na atolu - koji je uglavnom otok bez čiste vode - tako da nema tuša ili umivaonika", kaže Tom. “Struja na otoku, koja je dolazila iz lokalne solarne elektrane, nije radila. Sve troje ljudi koji su živjeli na otoku bili su biolozi pa nisu znali kako to popraviti. Budući da sam inženjer elektrotehnike i imao sam iskustva s energetskom elektronikom uspio sam im to popraviti. Bila je to sjajna situacija u kojoj svi pobjeđuju.”

11. S kolicima

Napravili smo Street View Trolley za ljubitelje umjetnosti s ciljem da dovedu najpriznatije svjetske muzeje na Google Maps (Karte). Budući da se ne može voziti automobil Street Viewa u zatvorenom prostoru Googleov je tim dizajnirao stabilna kolica na četiri kotača koja mogu podnijeti težak teret.

Izvor: Google

Opremili su ga panoramskom kamerom za snimanje u 360 stupnjeva, laserima za bilježenje udaljenosti od zidova, senzorima kretanja za praćenje položaja kolica, tvrdim diskom za pohranu podataka i prijenosnim računalom za upravljanje sustavom.

12. Rapelom

Ponekad je za najbolje snimke potreban dodatni rad, kao kad je novozelandski Googler Matthew Davison došao na ideju da snimi Street View Trekker unutar aktivnog vulkana. Matthew i tim istraživača spustili su se gotovo 400 u krater Marum u južnopacifičkoj otočnoj državi Vanuatu, lebdeći iznad rastopljenog jezera lave veličine dva nogometna igrališta!

Izvor: Google

“Kada sam došao na tu ideju moji su kolege mislili da je to razrađena šala”, kaže Matthew koji iz hobija vodi ekspedicije vulkana diljem svijeta. “Kada vulkani ne utječu na ljude, prekrasan su prizor za pogledati. Snimiti tako rijedak fenomen i moći ga podijeliti sa svijetom bila je velika privilegija.” Bila je to i velika odgovornost, primjećuje Matthew: “Morali smo koristiti posebna toplinska odijela kako bismo se zaštitili od ogromne vrućine. Naš najvažniji prioritet bio je zaštititi sve.”

13. Modelom vlaka

PProjekt Street Viewa iz 2016. u Hamburgu u Njemačkoj predstavljao je novi izazov: smanjivanje. Atrakcija Miniatur Wunderland predstavlja najveću svjetsku maketu željeznice s više od 12.000 metara tračnica. Google se udružio s Ubilabsom, tvrtkom za podatkovnu i lokacijsku tehnologiju, kako bi stvorili vlastita minijaturna vozila koja bi mogla voziti preko željezničkih tračnica i niz ulice izmišljenog grada Knuffingena, jednog od "tematskih svjetova" Miniatur Wunderlanda.

Explore the biggest model railway with the tiniest Street View
Izvor: Youtube

Minijaturna zemlja čudesa izrađena je sa smislom za detalje, s tisućama sićušnih građana koji žive uobičajene žvote. Kolekcija Street Viewa omogućuje vam da istražite burnu proslavu Oktoberfesta, replike nekoliko poznatih znamenitosti diljem svijeta pa čak i neke detalje koji nisu vidljivi posjetiteljima muzeja.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI