Više od 80 % ispitanika podupire otkrivanje zlostavljanje kroz poruke
Tema zlostavljanja najmlađih osoba na internetu provlači se već godinama, naročito zbog same prirode i zbog nemogućnosti da se djeca sama zaštite. Novo istraživanje Eurobarometra o borbi protiv seksualnog zlostavljanja djece, a koje prenosi Europska komisija, pokazuje poražavajuće rezultate.
Rezultati pokazuju kako velika većina Europljana, njih više od dvije trećine (73 %) smatra da je seksualno zlostavljanje djece na internetu raširen ili vrlo raširen problem. Još je veći postotak, čak 92 % građana uključenih u ispitivanje, koji se slažu da su djeca sve izloženija riziku na internetu.
Gotovo svi ispitanici, njih 96 %, izjavilo je da je otkrivanje zlostavljanja djece važnije ili jednako važno kao pravo na privatnost na internetu dok samo 2 % ispitanika smatra da je pravo na privatnost na internetu važnije od mogućnosti otkrivanja zlostavljanja djece.
Ističe se kako se širenje materijala povezanih sa seksualnim zlostavljanjem djece na internetu zabrinjavajuće povećalo, kao i slučajevi tzv. mamljenja (groominga), koji su također zabrinjavajući. Većina ispitanika u Europskoj uniji, njih 82 %, slaže se kako roditeljska kontrola nije dovoljna za zaštitu djece na internetu.
Komisija je u svibnju 2022. predložila mjere za bolju zaštitu djece i, prema potrebi, ciljano otkrivanje zlostavljača. Upozoravaju ako predloženo zakonodavstvo neće biti na snazi do kolovoza 2024. privremena uredba EU-a prestaje važiti, zbog čega je nezakonito čak i dobrovoljno otkriti kriminalni sadržaj u porukama na internetu.
Kada im se predstavi ta mogućnost 78 % ispitanih Europljana obično podupire ili snažno podupire prijedlog Komisije za borbu protiv seksualnog zlostavljanja djece. Europljani podupiru otkrivanje seksualnog zlostavljanja djece na internetu u komunikacijama kao što su poruke e-pošte i chat (87 %) i u prolazno šifriranim porukama (83 %).
Iz Europske komisije ističu da su predani u pronalasku trajnog rješenja za zaštitu djece od seksualnog zlostavljanja na temelju Akta o digitalnim uslugama i u skladu s Općom uredbom o zaštiti podataka.