ZA MANJE DOSTUPNE

BESPILOTNE LETJELICE Dronovi će poboljšati pristup zdravstvenoj zaštiti

Autor Igor Martić

Air Methods je najavio lansiranje Sprighta uz koji će se spašavati zdravlje ljudi

Izvor: ABACA / Abaca Press / Profimedia

Dron odnosno bespilotna letjelica može prenijeti teret do 6 kilograma, prima do tri paketa istovremeno, a svaki se spušta vlastitim vitlom dok je dron u zraku. Dron je nastao u suradnji Air Methodsa i njemačkog proizvođača bespilotnih letjelica Wingcopter.

Izvor: ABACA / Abaca Press / Profimedia

Radi se o prvoj mreži za isporuku temeljenoj na zdravstvenim uslugama uz pomoć koje će dronovi diljem SAD-a pomagati ljudima koji se nalaze daleko od zdravstvenih ustanova i zdravstvenih djelatnika. Na taj će se način spašavati životi, unaprijediti zdravlje i kompletan zdravstveni sustav. Smanjit će se i troškovi daljinskim pristupom do udaljenih lokacija.

Air Methods je pružatelj medicinskih usluga u zračnom prometu uz čije će se usluge smanjiti izazovi opskrbe jer će dronovi moći preletjeti udaljenost do 75 kilometara, uz jedno punjenje baterija (doseg je testiran uz masu tereta do 5 kilograma). Pri tome će se, uz pomoć osam rotora, kretati brzinom od 144 km/h. Dron se može podignuti okomito poput helikoptera, a zatim prelazi u vodoravni let s fiksnim krilima.

Izvor: ABACA / Abaca Press / Profimedia

Usluga putem bespilotnih letjelica zove se Spright i za sada se isprobava u Kansasu s partnerom projekta Hutchinson Regional Medical Systems. Pokaže li se koncept uspješnim, bit će uvedena nacionalna mreža brze isporuke medicinskog materijala dronom koristeći postojeće baze.