Iako ih doživljavamo kao obične pametne telefone i pametne satove, ovi uređaji su daleko iznad toga, a naročito po pitanju zdravlja
Iako ih doživljavamo kao obične pametne telefone i pametne satove, ovi uređaji su daleko iznad toga, a naročito po pitanju zdravlja
U kojoj mjeri mobilne aplikacije i algoritmi mogu pomoći liječnicima kako bi nas bolje liječili? Nekad su kućne liječničke posjete bile privilegija bogatih. Napredak u dijagnostici i nadzoru s udaljenih lokacija uz cloud computing, strojno učenje i sve dostupnije tehnologije najavljuje početak kraja te prakse. Trijažu podataka bolesnika sve češće obrađuju algoritmi.
Kontinuirano praćenje zdravstvenog stanja zaista može pomoći u tome da znamo svoju osnovnu vitalnu statistiku, pratimo zdravstvene indikatore i sve promjene. Međutim, redovni kontrolni pregledi i analize zahtijevaju dodatni napor, mnogima predstavljaju luksuz nižeg prioriteta u raspodjeli kućnog budžeta i otežano su dostupni u sredinama koje nisu urbane.
Pametni telefoni i pametni satovi mogu očitati stanje vitalnih zdravstvenih parametara kao što su srčani puls, zasićenje kisika u krvi ili visina krvnog tlaka, ali i da kreiraju kompleksne elektrokardiograme, uz pomoć mobilnih aplikacija odobrenih od strane američke agencija za hranu i lijekove (FDA).
Činjenica da je FDA, pored hrane i lijekova, počela odobravati i softver i hardver (mobilne aplikacije, razni uređaji s najrazličitijim senzorima i osjetljivom elektronikom itd.) dovoljno govori o tome u kojem smjeru ide industrija digitalnog zdravstva.
Pametni telefoni ne samo što čuvaju podatke nego ih i interpretiraju i tumače. U nastavku predstavljamo neka od najnaprednijih tehnoloških rješenja za samostalno praćenje zdravstvenih parametara.
Apple Watch
Korisnici Apple Watcha znaju da neuobičajeno visok ili nizak puls ili nepravilan ritam rada srca mogu upozoriti na poremećaje kao što je arterijalna fibrilacija. S druge strane, to može imati i neke neželjene efekte koje prave glavobolje liječnicima, kao što su samo dijagnoza, lažni pozitivni rezultati i sl. Činjenica je da je Apple Watch definitivno najnapredniji zdravstveni nosivi uređaj današnjice.
VROR EYE - dijagnostika očnih bolesti uz pomoć VR konzole
Iz Južne Koreje stiže VROR - oftalmološko rješenje za pregled očiju zasnovano na VR-u. Ovaj sustav uz dodatak VR konzole oponaša funkcionalnosti kompleksnih i glomaznih uređaja za test vida, analizu oka i čitave očne dubine.
Kroz jednostavnu gejmifikaciju korištenjem eye-tracking tehnologije obavit će čak sedam kompleksnih oftalmoloških testova na bilo kojoj lokaciji i bilo kojem trenutku. Prikupljeni podaci se šalju u mobilnu aplikaciju radi razumijevanja zdravlja optičkog živca pacijenta, nakon čega će pacijent dobiti odgovarajuću interpretaciju tih podataka i dijagnozu. Recite zbogom širenju zjenica kod oftalmologa!
Steth IO - napredni stetoskop za ponijeti
Steth IO je mobilni stetoskop koji uz pomoć smartfona bilježi, dekodira i analizira zvukove koji dolaze od srca i iz pluća. Mobilna aplikacija koja podržava rad ovog mobilnog stetoskopa je ujedno i napredna platforma za telemedicinu koja omogućuje kardiopulmonalni pregled i nadzor pacijenta od kuće u realnom vremenu.
AliveCor - EKG uređaj koji staje u džep
AliveCor je proizvod koji u kombinaciji sa smartfon aplikacijom pruža funkciju osobnog prenosivog EKG uređaja. Za 89 USD korisnik će dobiti uređaj koji će za svega 30 sekundi očitati vitalne signale vezane za rad njihovog srca i dijagnosticirati najčešće anomalije.
Ova kompanija je uložila velika sredstva i godine razvoja u ovu tehnologiju, zaštitila je to kao svoje patente i nedavno je podnijela tužbu protiv Applea koji je iskoristio njihove patente za dodavanje ovih funkcionalnosti u Apple Watch.
Butterfly iQ - ultrazvuk na smartfonu
Butterfly iQ je prijenosni ultrazvučni uređaj koji tijekom pregleda na smartfonu daje 2D sliku. Može se povezati s Android i iPhone uređajima novije generacije, a daje mogućnost skeniranja pluća, srca i utrobe. Ima impresivne funkcionalnosti poput kolor doplera, 3D vizualizacije, proračunavanje dimenzija i vitalnih metrika prilikom pregleda fetusa kod trudnica, a pored toga platforma nudi i mogućnost za telemedicinske preglede.
ParatusPerio - brzi test za otkrivanje oralnih infekcija
Kompanija Paratus Diagnostics je razvila jednostavan i cjenovno pristupačan test ParatusPerio koji služi za otkrivanje i kvantifikaciju oralnih bakterija i markera povezanih s paradontozom, kardiovaskularnih bolesti, reumatoidnog artritisa i Alzheimerove bolesti. Test obrađuje uzorak iz pljuvačke koji se stavlja u uložak za jednokratnu upotrebu, koji se zatim spaja sa smartfonom koji za manje od 20 minuta kroz mobilnu aplikaciju daje analizu podataka i grafičke prikaze.