Čipiranje mozga je uspjelo, a Elon Musk je jako zadovoljan
Musk tvrdi: Prvi čovjek s čipom u glavi već "mislima pomiče miša po ekranu". Implantat se sastoji od 1024 elektrode koje robot iglom povezuje s mozgom, a nakon što prvo ukloni mali dio lubanje robot spaja vrlo tanke elektrode na određena područja mozga i na kraju zašije rupu.
Prvi čovjek kojemu je u mozak ugrađen moždani čip potpuno se oporavio i može svojim mislima upravljati računalnim mišem, rekao je osnivač Neuralinka Elon Musk. "Pacijent je dobro i čini se da se potpuno oporavio, s neurološkim učincima kojih smo svjesni. Pacijent može pomicati miša po ekranu koristeći samo svoje misli", objavio je Musk na Platformi X.
U Neuralinku sada pokušavaju natjerati pacijenta da napravi što više klikova mišem. Tvrtka je u siječnju ugradila prvi implantat ljudskog mozga ikada, nakon što je prethodno za to dobila odobrenje u rujnu.
U svibnju prošle 2023. godine, nakon što je prethodno testiran na majmunima, Neuralink je odobrio korištenje implantata u kliničkom ispitivanju na ljudima. Čip je dizajniran kao alat koji bi trebao omogućiti ljudima da svojim mislima upravljaju pametnim telefonima i drugom tehnologijom.
Robot - šivaći stroj
Kako bi ih ugradio u mozak Neuralink koristi robota koji kirurški postavlja malo moždano računalo u dio mozga koji kontrolira namjeru kretanja. Sustav se sastoji od računalnog čipa pričvršćenog na sićušne savitljive niti koje je u mozak "prišio" "robot - šivaći stroj".
Robot spaja vrlo tanke elektrode na određena područja mozga te na kraju zašije rupu, piše MailOnline. Jedini vidljivi trag cijele operacije je ožiljak koji ostaje na mjestu reza. Cijeli postupak, prema Muskovim riječima, traje samo 30 minuta i ne zahtijeva potpunu anesteziju. Nakon intervencije pacijenti mogu otići kući isti dan.
Od kvadriplegije do pretilosti
Kada je određeno područje mozga aktivno elektrode hvataju moždane signale, što bi trebalo biti dovoljno da se, primjerice, zamisli pokret kojim upravlja računalni kursor.
Međutim, kako ovaj postupak zahtijeva i učenje osobi s uspješno ugrađenim moždanim čipom trebat će neko vrijeme da nauči upravljati računalom umom. Stoga je planirano da kliničko ispitivanje rada ugrađenog čipa traje šest godina.
Jedan od razloga zašto je Neuralink krenuo u pokuse ugradnje čipova u mozak jest istraživanje mogućnosti liječenja kvadriplegije odnosno paralize u nogama i rukama.
Elon Musk, međutim, ima velike planove i želi proširiti tu prvotnu ideju. Zato ističe da u budućnosti želi brzom kirurškom ugradnjom početi liječiti razna stanja poput pretilosti, autizma, depresije i shizofrenije.