Pametno zdravstvo

OTKRIVANJE I UKLANJANJE TUMORA: AI se koristi u liječenju raka

Autor Krunoslav Ćosić

Zdravstveni radnici iz Ujedinjenog Kraljevstva koriste umjetnu inteligenciju u liječenju raka

Izvor: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

Jedna britanska bolnica tvrdi da je prva u nacionalnoj zdravstvenoj službi zemlje koja je primijenila pionirski tretman raka koji koristi umjetnu inteligenciju, navodeći poboljšanja u otkrivanju i uklanjanju tumora u odnosu na trenutne metode.

Bolnica Addenbrooke's izjavila je da koristi AI za obuku računala koja se koriste za mapiranje organa pacijenata tijekom skeniranja kompjuteriziranom tomografijom (CT), navodeći poboljšanu točnost, zajedno s bržim i manje invazivnim tretmanima.

Tretman toplinske ablacije "visoko je ciljan i može liječiti više malih tumora s manjim rizikom za okolno zdravo tkivo", prenosi izjavu bolnice Mobile World Live. Objašnjavaju da bi pristup mogao rezultirati učinkovitijim tretmanima za veći broj pacijenata.

Na primjer, smatraju da će im omogućiti da budu liječeni u CT apartmanima umjesto u operacijskim dvoranama, što pojednostavljuje postupak provođenja svih potrebnih dodatnih pretraga.

Izvor: Ailike Creative / Panthermedia / Profimedia

Nadeem Shaida, konzultant interventni radiolog u Addenbrooke's, rekao je da veza između "preciznosti umjetne inteligencije i toplinske ablacije znači da se teško dostupni ili vrlo mali tumori mogu lakše i učinkovitije liječiti".

Pilot koji je trajao dvije godine i koji je uključivao 50 pacijenata s rakom jetre pokazao je da manje od polovice zahtijeva daljnje liječenje. Bolnica je izjavila da "sada razmatra kako se ovaj tretman može proširiti na bubrežne i druge pacijente s rakom".

Addenbrookeov potez naglašava rastući entuzijazam u pogledu prednosti koje umjetna inteligencija može ponuditi u liječenju raka.

Izvor: sasirin pamai / Panthermedia / Profimedia

U kolovozu je Nacionalni institut za zdravlje i njegu sa sjedištem u Velikoj Britaniji izdao nacrt smjernica koje pokrivaju devet tehnologija umjetne inteligencije za koje vjeruju da bi se mogle koristiti u radioterapiji vanjskim snopom za nekoliko oblika raka.

Kasnije tog mjeseca američka Uprava za hranu i lijekove (Food and Drug Administration) odobrila je softver za medicinsko snimanje temeljen na umjetnoj inteligenciji koji je razvila specijalizirana tvrtka Techsomed za pomoć u planiranju postupaka ablacije jetre.