Europska unija je dala zeleno svjetlo akviziciji koja traje još od prošle godine
Nije baš tako jednostavno kupiti neku tvrtku. Znaju to velike tvrtke kada kupuju druge tvrtke. Nakon duge borbe i nekoliko ustupaka Microsoft je konačno dobio odobrenje Europske unije.
Microsoftova kupnja Activision Blizzarda još uvijek je neizvjesna, ali se polako počinje rasplitati. Još je dalek put prije nego što div iz Redmonda uspije uvjeriti britanska i američka regulatorna tijela da odobre akviziciju, ali proizvođač Xbox konzola postigao je veliku pobjedu u svojim naporima nakon što je dobio zeleno svjetlo od Europske komisije.
Europska unija odobrila je Microsoftovu akviziciju Activision Blizzarda vrijednu 69 milijardi dolara nakon što je div obećao određene ustupke. "Odobrenje je uvjetovano potpunim poštovanjem obveza koje je prihvatio Microsoft", stoji u priopćenju Europske komisije.
Zabrinutost komisije zadovoljena je Microsoftovim ustupcima koji su se uglavnom odnosili na usluge igranja u oblaku. Ovo regulatorno tijelo vjeruje da akvizicija neće naštetiti konkurenciji na tržištu konzola kao ni uslugama pretplate, no strahuje da će posao uvelike utjecati na rast i inovativnost tržišta igara u oblaku.
Komisija je također bila zabrinuta da će Redmond učiniti Activision igre ekskluzivnim za svoju streaming platformu što bi, prema zadanim postavkama, poziciju Windowsa učinilo nepoštenom.
Kako bi ublažio zabrinutost komisije Microsoft je pristao omogućiti potrošačima u europskim zemljama streaming trenutnih i budućih Activision naslova na bilo kojoj platformi za igranje u oblaku koju odaberu u sljedećih 10 godina. Također, tvrtka je dala isto 10-godišnje jamstvo na postojeće gaming usluge kao što su GeForce Now i PSN Now – barem kada je u pitanju Europa.
Microsoft je zadovoljan odlukom Komisije, ali borba ostaje neriješena i nedvojbeno će svi napori sada biti usmjereni na SAD i Veliku Britaniju. Uprava Ujedinjenog Kraljevstva za tržišno natjecanje i tržište došla je do istih zaključaka kao i Europska komisija o tome kako bi spajanje naštetilo igricama u oblaku. Međutim, ovo britansko tijelo je nakon odluke EU-a poručilo da prihvaćeni ustupci ne zadovoljavaju njegovu zabrinutost te da nastavlja blokirati dogovor.
S druge strane, američka Federalna komisija za trgovinu podnijela je tužbu kako bi spriječila kupnju. Primjedbe FTC-a su nešto opširnije nego u EU i Velikoj Britaniji, ali kako spor neće ići na sud do početka kolovoza moramo pričekati nekoliko mjeseci i vidjeti hoće li europsko odobrenje imati ikakvu težinu kod američkih regulatora, posebno nakon obećanja da franšiza Call of Duty ne ide nikamo.