ERICCSON ISTRAŽUJE

Najgori učinci Covid-19 nisu utjecali na većinu proizvodnih poduzeća

Autor Krunoslav Ćosić

IndustryLab izvještaj predviđa transformaciju proizvodnje do 2030. godine

Izvor: Ericsson

Veliki zamah u transformaciji proizvodnih poduzeća u narednim godinama, uključujući brzi rast proizvodnih alata koje omogućuje ICT poput proširene stvarnosti, egzoskeleta i daljinskog upravljanja predviđa najnoviji Ericssonov IndustryLab izvještaj iz serije „Budućnost kompanija“.

Izvještaj predviđa nove oblike tvornica poput proizvodnje kao usluge i privremene (pop-up) tvornice. Većina proizvodnih poduzeća očekuje da će u razdoblju od deset godina biti barem 80 posto automatizirana, a mnoga očekuju barem dvostruki rast u upotrebi alata koje omogućuje ICT u narednih pet godina.

Izvor: Ericsson

Ti alati uključuju softver za umjetnu inteligenciju, video prepoznavanje, proširenu i virtualnu stvarnost, automatizirana vođena vozila (eng. automated guided vehicles (AGVs)) i egzoskelete. Kao vanjski pokrovi za tijelo, egzoskeleti mogu zaposlenicima u proizvodnji povećati snagu, preciznost i izdržljivost podrškom koju daju dijelovima tijela poput šaka, ruku ili čak kao odijela za cijelo tijelo.

Zanimljivo je kako najgori učinci globalne pandemije Covid-19 nisu utjecali na većinu proizvodnih poduzeća, pokazuje izvještaj, a 69 posto ih izvještava o nepromijenjenom ili čak boljem financijskom poslovanju od početka lockdowna.

Izvor: Ericsson

Ipak, kao odgovor na žestoku globalnu konkurenciju i kontinuirani pritisak na povećanje produktivnosti i učinkovitosti, 8 od 10 proizvodnih poduzeća kaže da trenutno posluju s ciljem rezanja troškova.

Proizvođači uvode ICT proizvodne alate kako bi bili pametniji, brži i sigurniji. Ti alati uključuju softver za umjetnu inteligenciju, proširenu stvarnost, kobote (robote suradnike), video prepoznavanje, digitalne blizance, strojeve i vozila na daljinsko upravljanje. Sedam od 10 proizvodnih poduzeća izjavilo je da u narednih pet godina planira primijeniti pet ili više proizvodnih alata koje omogućuju napredne bežične mreže poput 5G.

Proizvođači koji trenutno koriste tri ili više proizvodnih alata koje omogućuje ICT tehnologija, u izvještaju definirani kao predvodnici u alatima, imali su značajno bolje financijske pokazatelje u odnosu na one koji uopće ne koriste alate.

Izvor: Ericsson

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI