Držite li se radije starih prekidača na zidovima ili volite pametno upravljati od bilo gdje?
Svi govore o pametnim domovima koji zamorne zadatke obavljaju kao zamahom čarobnog štapića. Ali naknadne ugradnje u smart home obično su nevjerojatno skupe. Dobro je znati i kako svoj pametni telefon pretvoriti u mali kontrolni centar za pametni dom.
Za dobru intimnu zabavu kod kuće potrebne su vam ove tri stvari: atmosfersko osvjetljenje, romantična glazba i oprane čaše za večeru. I naravno, da sve to bude automatski. Barem tako izgleda scenarij korištenja pametnih kućnih uređaja. To je kućanstvo koje se praktički brine samo za sebe.
Ipak, mnogi ljudi oklijevaju koristiti pametnu tehniku kod kuće. Mnogima su tehnologije preskupe, a neki su zabrinuti i za sigurnost.
Oba su razloga djelomično opravdana: mnoga od smarthome složenih cjelovitih rješenja koštaju mnogo novca. Perilica posuđa s pametnom automatikom i nizom funkcija, primjerice, sada košta i do tri puta više.
Uz argument cijene tu su i razni sigurnosni problemi: ne samo što dobavljači automatskih regulatora grijanja na kraju znaju kada dolazimo kući i kada odlazimo. Hakeri mogu saznati osjetljive podatke o nama ili čak manipulirati radom pojedinih uređaja.
Ali postoji lijek: u mnogim slučajevima kod kuće već imamo gotovo sve što je potrebno za suvremeni život.
Pametna kućna glazba: pametni zvučnici s dobrim zvukom
Mnogi misle da bi danas u svoj dom trebali staviti mali zvučnik koji odgovara na pitanja i pušta glazbu. Čak i ako promijenite sobu, dobavljači su već razvili genijalnu ideju: jednostavno kupite još jedan njihov pametni zvučnik. Po mogućnosti po jedan za svaku sobu.
Loše strane toga su ogromne. Prvo, imati uređaj koji vas sluša posvuda - jednostavno je zastrašujuće. Tu je i zvuk: zašto smo onda uložili pola malog bogatstva u pristojan stereo sustav prije mnogo godina i sada ga zamijenili malom kutijom s kvalitetom zvuka kuhinjskog radija? I treće: to je još jedan uređaj koji stalno moramo puniti, a zapravo nikome ne treba.
Čemu služe svi ti uređaji? Već imamo uređaj koji može sve to: naš pametni telefon. Ako ste pametni možete jednostavno preuzeti željenu aplikaciju. Siri na telefonu radi sve što može Apple HomePod. I Google Assistant pomaže kao što može i Google Home. Čak se i Alexa može jednostavno preuzeti kao aplikacija s Google PlayStorea.
Za (dobar) zvuk jednostavno spojite Bluetooth prijemnik na svoj voljeni stereo sustav i spojite ga na svoj pametni telefon. Prijemnik Logitech smatra se izuzetno pouzdanim i košta samo 40 eura. Tako da možete puštati glazbu u bilo koje vrijeme i imati vremensku prognozu za sutra, savjetuju na Lekker.de.
Pametno kućno svjetlo: pametno osvjetljenje s WiFi utičnicama
Korisnici usluga pametnog doma znaju da se s cijelom kućom može upravljati pomoću jedne velike aplikacije. Ne samo što su ova rješenja skupa već su i sklona pogreškama i teško razumljiva samim korisnicima. Pokvari li se nešto skupi servisni stručnjaci morat će doći kad nešto više ne radi kako treba. Ako ipak želite upravljati svjetlom kod kuće pomoću pametnog telefona možete se poslužiti relativno jednostavnim rješenjima.
Ambijentalno se osvjetljenje može vrlo jednostavno spojiti na utičnicu, a zatim se sve uključuje pritiskom na gumb. Daljinsko upravljanje postaje moguće čak i ako imate utičnicu s Wi-Fi pristupom. Ovo je povezano s kućnim usmjerivačem i stoga dostupno za odgovarajuću aplikaciju na vašem mobilnom telefonu. TP-Link nudi utičnicu za oko 30 eura i vlastitu aplikaciju koja se smatra pouzdanom.
Kroz aplikaciju možete kontrolirati svjetlo u svojoj kući s praktički bilo kojeg mjesta, primjerice dok ste na odmoru. Iz sigurnosnih razloga također ga možete postaviti tako da sve radi samo u vašem kućnom WLAN-u. Moguće su i druge primjene: vremenski sklopovi, na primjer. Postavite da TV i ventilator, kao i svjetlo, budu uključeni kada dođete kući.
Pametno grijanje doma: upravljajte grijanjem pomoću pametnog termostata
Svatko tko se na ljetovanju, planinarenju ili skijanju iznenada sjeti da je kod kuće ostavio grijanje na punoj snazi s pravom se može ljutiti i zabrinuti. Naknadno ugrađeni termostati na radijatorima, kojima se može upravljati putem pametnog telefona, omogućavaju upravljanje s bilo kojeg mjesta. Proizvođač Tado navodi da će reagirati i na otvorene prozore i vanjske vremenske prilike te optimizirati potrošnju grijanja uz pomoć automatske detekcije vremena korištenja.
Uštede troškova grijanja trebale bi biti do 30 posto. Mali uređaj zatim povezuje termostate s Wi-Fi usmjerivačem (ruterom) kod kuće. Ako želite biti sigurni od upada hakera i nepoželjnih u vaš sustav jednostavno isključite pristup putem mobilnog telefona kako nitko ne bi mogao pristupiti grijanju izvana. Ali ako se odvažite na to za samo 120 eura možete dobiti pametni sustav za svoj dom koji možete sami instalirati u samo nekoliko jednostavnih koraka i donosi pravu dodanu vrijednost.