Kroz mobilne aplikacije do svih informacija o paraolimpijskim igrama u Tokiju

Autor Ivan Vukić

Jedne igre su završile, a od 24. kolovoza pa do 5. rujna u Tokiju se održavaju paraolimpijske igre

Izvor: Tiziana FABI / AFP / Profimedia

Na Olimpijadi Tokyo 2020 najviše je zlatnih odličja osvojio SAD – njih 39, a slijedi Kina s 38 zlatnih medalja (ukupno 88 medalja). Natjecatelji SAD-a osvojili su najviše medalja na natjecanju u Tokiju, ukupno 113, od čega 41 srebrnu i 33 brončane. Slijede Japan s 58 medalja i Velika Britanija sa 65.

Izvor: Daniel LEAL-OLIVAS / AFP / Profimedia

Kina je samo jednom postala najuspješnija nacija na ljetnim olimpijskim igrama. Kod kuće u Pekingu 2008. godine kineski sportaši dominirali su u osvajanju zlatnih medalja, ali čak i tada su SAD ukupno osvojile više medalja – 112, u odnosu na kineskih 100.

Kina je ove godine osvojila najviše zlatnih medalja u dizanju utega (7), zatim ronjenju (5), streljaštvu (4) i stolnom tenisu (4). Jake strane Sjedinjenih Država i dalje su plivanje i atletika s osvojenih jedanaest i sedam zlatnih medalja.

Domaćin Japan je treći po broju zlatnih medalja, ali peti iza Rusije i Velike Britanije po ukupnim medaljama. Nakon tri zlatne medalje za skateboarding, zemlja je osvojila i finale u bejzbolu i softballu te je kući donijela devet zlatnih medalja u judu, pet u hrvanju i jednu u karateu.

Izvor: BOB STRONG / UPI / Profimedia

Na listi su ove godine hrvatski natjecatelji završili na 26. mjestu s 8 medalja: 3 zlatne, 3 srebrne i 2 brončane. Srpski su natjecatelji osvojili ukupno 9 medalja te zauzeli 28. mjesto (3 zlata, 1 srebro i 5 brončanih), Slovenci su s 5 medalja zauzeli 31. mjesto (3 zlatne te po jednu srebrnu i brončanu medalju).

Okrenemo li stvari i pogledamo iz drugog kuta, uzimajući broj stanovnika zemalja koje su osvojile medalje, maleni San Marino zauzima prvo mjesto s ukupno tri medalje, jednim srebrom i s dvije bronce. U zemlji s 34.000 stanovnika to znači jednu osvojenu medalju na svakih 11.313 ljudi.

Slijede Bermuda, Grenada, Bahami, a Slovenija je na sedmom mjestu te svaka od njihovih pet medalja dolazi na 420.000 ljudi. Za usporedbu, SAD kući donosi samo jednu medalju na otprilike 3 milijuna ljudi dok na primjeru Kine taj broj ispada približno 16 milijuna ljudi na jednu medalju.

Izvor: Samsung

Od 24. kolovoza pa do 5. rujna 2021. u Tokiju se održavaju paraolimpijske igre. Kao što su svi natjecatelji na olimpijskim igrama u Tokiju, koje su završile 8. kolovoza, dobili pametni telefon Samsung Galaxy S21 5G Tokyo 2020 Athlete Phone, i natjecatelji na Ljetnim paraolimpijskim igrama na poklon će od Samsunga, kao partnera Olimpijade, dobiti novi pametni telefon.

Detaljnije informacije o olimpijskim igrama možete pronaći nakon preuzimanja mobilne aplikacije Olympian Database na svoj pametni telefon. Imat ćete informacije o rezultatima i osvajačima medalja na Olimpijskim igrama.

Izvor: Google

Mobilna aplikacija sadrži interaktivne poretke za medalje, povijesne preglede i činjenice o Olimpijskim igrama iz različitih perspektiva. Za svaki sport, naciju ili određene ljetne ili zimske olimpijske igre imat ćete pristup svim rezultatima i poretku medalja olimpijaca, zemalja i kontinenata.

Aplikacija nudi informacije i o budućim Olimpijskim igrama koje se 2024. godine održavaju u Parizu, cijeli popis sportova i događaja te popriličan broj podataka koji će vam dobro doći u različitim situacijama.

To je inače neslužbena mobilna aplikacija, a službena aplikacija je Olympics u kojoj možete pratiti sva natjecanja na paraolimpijskim igrama – dobivat ćete najnovija ažuriranja i vijesti, raspored natjecanja, sportove koji će biti održani na igrama u Tokiju. Pridružite se putovanju olimpijske baklje dok plamen putuje po kultnim lokacijama u Japanu i pratite ga putem streaminga uživo.

Aplikacija Olympics omogućuje odabir omiljenih sportova i momčadi te primanje prilagođenih podsjetnika i obavijesti kako biste bili u tijeku. Usput provjerite svoje znanje kroz igru Tokyo 2020 FanZone.

Doživite AR (proširenu stvarnost) na potpuno novoj razini uz World Lens, interaktivno putovanje kroz 8 različitih svjetskih kultura. Sadržaj aplikacije dostupan je na engleskom, japanskom, kineskom, francuskom, hindskom, korejskom i španjolskom jeziku.