Hoće li 5G riješiti problem s brzinama prijenosa podataka? S time se mučimo već nekoliko desetljeća
5G bi trebao omogućiti gigabitne brzine prijenosa podataka. To znači veće od 1 Gb/s. Ipak, u prvom trenutku, nakon što i u Hrvatskoj komercijalno krene 5G na svim predviđenim frekvencijama, brzine će biti oko 500 Mb/s.
U Opensignalu su proučili "pouzdane brzine preuzimanja", tj. prosječnu brzinu preuzimanja koju premašuje 90 posto korisnika neke zemlje, ocjenjujući stvarnu prednost 5G-a u odnosu na 4G.
Iako su brzine koje provjereno postižu korisnici s 5G uređajima znatno niže od vršnih ili čak prosječnih brzina preuzimanja, one su i dalje dosljedno i znatno veće od brzina koje su provjereno postignute na 4G vezama. U prosjeku je provjereno postignuta 5G brzina bila više od 7 puta brža od brzine 4G-a u 20 zemalja obuhvaćenih istraživanjem.
Studija otkriva ogromne razlike u brzinama mreža u različitim zemljama. Dok 90 posto južnokorejskih korisnika uživa prosječne brzine prijenosa iznad 161,8 Mbps, pouzdana 5G brzina u SAD-u samo je djelomično veća od 4G brzina koje se postižu u Južnoj Koreji; 5G je oko 14,2 Mb/s u SAD-u, a u Južnoj Koreji se 4G brzine kreću oko 13,5 Mb/s.
Američki 5G korisnici u prosjeku postižu brzine od 47,7 do 71,3 Mb/s, ovisno o davatelju usluga, ali te brzine ne postižu se pouzdano.
Što se tiče drugih zemalja u kojima postoji 5G, u Njemačkoj je pouzdana brzina 30,8 Mb/s, u Velikoj Britaniji 28,9 Mb/s u Japanu 18,7 Mb/s, u Francuskoj 16,1 Mb/s.
Tijekom ovog ljeta u Hrvatskoj bi HAKOM trebao potvrditi dodjelu frekvencijskih pojaseva koji će se koristiti za sljedeću (petu) generaciju mobilne telefonije. Prednosti su ipak veće nego kod prelaska prethodnih generacija.
I dok smo prilikom prelaska s 2G na 3G te s 3G na 4G spominjali veće brzine prijenosa podataka, sada spominjemo i latenciju (kašnjenje signala) kao ravnopravno bitan podatak koji donosi 5G. U ruralnim će krajevima 5G omogućiti brzine prijenosa podataka koje donosi optička nit u urbanim sredinama.