Sve je veći broj Appleovih uređaja koji se pune bežično, a prije njih su tu mogućnost omogućili i neki drugi
Duže od desetljeća se pametni telefoni pune bežično, a u novije vrijeme sve je veći broj drugih gadgeta koji se također pune bez direktnog kontakta sa žicom. U premium segmentu je bežično punjenje pametnih telefona uobičajena značajka, a sve je veći broj uređaja i u srednjem cjenovnom segmentu.
Ipak, bežično punjenje još uvijek mnogi proizvođači ne ugrađuju u pametne telefone, a razlog je što ne žele ugroziti svoje flagship modele. Kod mnogih uređaja je snaga punjenja bežičnim putem slabija od struje koja se dobije direktno kroz žicu. Ipak, pametni telefoni koji se pune bežično snagom i do 100 W sve su češći, ali najviše ih je sa snagom punjenja od 10 ili 20 W.
Bežično punjenje koristi podlogu za punjenje za bežični prijenos energije putem elektromagnetske indukcije, što je uobičajeni način rada i utječe na dizajn takvih uređaja. Stanica za punjenje stvara elektromagnetsko polje između punjača i telefona te se tako odvija prijenos električne struje kroz zračne valove.
Na drugoj strani, u kućištu telefona ili nekog drugog uređaja, valove hvata zavojnica prijemnika koja transformira elektromagnetske valove u upotrebljivu električnu energiju. Ta se električna struja zatim koristi za punjenje pametnog telefona i pohranjuje u bateriju telefona.
Bežično punjenje često se naziva Qi bežično punjenje ili Qi tehnologija. Qi standard uveden je 2008. i postao je glavni standard bežičnog punjenja u industriji koji se koristi u većini marki pametnih telefona.
Magnetsko polje ima ograničen domet te se zbog toga telefoni moraju postaviti blizu postolja za bežično punjenje. Obično postoji krug ili druga oznaka koja označava središte stanice za punjenje, ali položaj ne mora biti točan u milimetar jer se valovi prenosi na udaljenosti do cca jednog centimetra.
Bežično punjenje ima nekoliko prednosti jer eliminira potrebu za kabelima tako da ne morate brinuti o pronalaženju odgovarajućeg kabela ili rješavanju zapetljanih kabela. Manja je šansa da će se kabeli oštetiti, što je česta pojava nakon godinu dana korištenja žičanih punjača.
Prednost je i što kada idemo na putovanje možemo ponijeti jedan bežični punjač za više uređaja, ako se oni pune bežično. Recimo, ako imate novi iPhone, novi Appleov Watch i Appleove AirPods slušalice sve ih možete puniti na takvom punjaču.
Problem možete imati ako morate istovremeno puniti sve te uređaje. Scosche je doskočio tom rješenju te nude stanicu za punjenje na koju se mogu istovremeno postaviti tri različita uređaja.
Stalak za bežično punjenje Scosche MagicMount Base MS snage 10 W radi s MagSafe iPhone modelima tako da se oni pridržavaju na punjaču preko magneta. Ako se iPhone 15 postavi u vodoravni položaj imat ćemo na njemu prikazan veliki sat s točnim vremenom.
Moguće je uz ovo postolje puniti i razne druge Android telefone s omogućenim bežičnim punjenjem, pomoću MagicRing adaptera u pakiranju.
Podloga za bežično punjenje brzo puni i drugi telefon ili futrolu za bežično punjenje AirPods/slušalica. Kromirana „ruka“ se prilagođava za pružanje više kutova kako biste dok se telefon puni mogli pratiti obavijesti na ekranu. Nakon što se prestane koristiti može se sklopiti.
Difuzno LED noćno svjetlo oko baze snage 3,5 W uključuje se/isključuje i prigušuje dodirom kromiranog kraka. Na postolje se može spojiti i dodatni držač za Apple Watch, s praktičnim kabelskim kanalom. Dakle, sat se u tom slučaju ne puni bežično nego preko kabela, ali struju dobiva iz USB-C priključka snage 15 W iz postolja.
Na taj se način mogu nadopunjavati i drugi uređaji (tableti, telefoni, kamere, satovi) te ne morate imati dodatni strujni adapter. Cijena za Scosche MagicMount Base MS je 99,99 USD.