Ljetno računanje vremena u 2023. godini završava 29. listopada 2023.
Zakon o računanju vremena na snazi je desetljećima (u Hrvatskoj se računanje vremena mijenja od 1983. godine), a u Republici Hrvatskoj vrijedi vrijeme koje odgovara svjetskom usklađenom vremenu uvećanom za jedan sat (srednjoeuropsko zonsko vrijeme).
Prema tom zakonu ljetno računanje vremena u 2023. godini završava 29. listopada 2023. u 03 h 00 min i 00 s tako što se pomicanjem za jedan sat unatrag vrijeme u 03 h 00 min i 00 s računa kao 02 h 00 min i 00 s.
Sat koji se 29. listopada 2023. zbog pomicanja za jedan sat unatrag pojavljuje dva puta između 02 h 00 min i 00 s i 03 h 00 min i 00 s, označava se prvi put kao sat 2A, a drugi put kao sat 2B.
Nakon zimskog računanja vremena sljedeće ljetno računanje vremena (u 2024. godini) počinje 31. ožujka 2024. u 02 h 00 min i 00 s tako što se pomicanjem za jedan sat unaprijed vrijeme u 02 h 00 min i 00 s računa kao 03 h 00 min i 00 s.
Dakle, nemamo 02:00h dva puta u istoj noći. Recimo da se prometna nesreća dogodi u 02:05h, a zatim se 60 minuta kasnije dogodi neka druga prometna nesreća. Za obje nesreće bi pisalo da su se dogodile u 02:05h
Ako se pitate koje još zemlje u svijetu mijenjaju sat te njihovi stanovnici zimi spavaju sat vremena duže (a krajem ožujka sat vremena kraće) manje od 40 posto zemalja u svijetu trenutno primjenjuje ljetno računanje vremena, iako ih je više od 140 zemalja implementiralo u nekom trenutku.
Stalno standardno/zimsko vrijeme primjenjuje se samo u dva dijela SAD-a: veći dio Arizone i na Havajima dok ostale američke savezne države prelaze s ljetnog na zimsko računanje vremena. Veći dio Meksika je u proljeće ove godine po prvi put preskočio promjenu usvojivši trajno zimsko računanje vremena. Međutim, neke regije na granici s SAD-om kao i sjeverna polovica Donje Kalifornije odlučile su se držati ljetnog računanja vremena, piše Statista.
Kanadske pokrajine Saskatchewan i Yukon (uz neke male iznimke) u međuvremenu su usvojile trajno ljetno računanje vremena na cijelom svom teritoriju. Sve zemlje Europske unije i mnoge europske nečlanice nastavljaju pomicati satove dva puta godišnje. Izvan Europe i SAD-a/Kanade pomicanje satova također se prakticira u Paragvaju, Čileu, Kubi, Haitiju, Levantu, Novom Zelandu i dijelovima Australije. Egipat je u proljeće ove godine ponovo uveo ljetno računanje vremena, u pokušaju uštede energije.
Štednja energije u večernjim satima bila je razlog zašto je ova mjera uopće izumljena, ali su suvremena istraživanja pokazala da ona ne ispunjava tu svrhu u modernom svijetu. Promjena vremena ima mnoge zabilježene utjecaje. Jedna studija iz 2016. tvrdi kako manjak sna na dan prijelaza na ljetno računanje vremena uzrokuje porast nesreća poput prometnih nesreća sa smrtnim ishodom.
Iako će većina pametnih telefona, tableta, računala i drugih vrsta uređaja automatski promijeniti vrijeme i dalje smo okruženi s mnogim uređajima na kojima je to potrebno napraviti ručno – satovi na zidu, analogni i digitalni na ruci, sat na auto radiju itd. Naravno, i na mobitelu je to potrebno napraviti ručno, ukoliko nije uključen automatski datum i vrijeme.