Indija će svojom letjelicom Chandrayaan-3 pokušati istražiti neistraženo područje Mjeseca
Preostalo je još jako malo vremena do slijetanja indijske letjelice, a koja je sa Zemlje poletjela prije 40 dana, koristeći nešto dužu ali ekonomičniju putanju od ruske Lune-25 (naslijedila je nekoliko desetljeća staru Lunu -24), a koja se prije nekoliko dana razbila o mjesečevu površinu.
Indija je do Mjeseca probala doći prije četiri godine, bio je to samo pokušaj, a letjelica Chandrayaan-2 je završila svoj put nesrećom. Nova nada je danas te se očekuje da će misija Chandrayaan-3 bez posade stići do površine Mjeseca u jednom komadu. Možete pratiti slijetanje na linku.
U Indiji vlada veliki ponos, mnogi se mole za uspjeh svjesni da bi mogli postati četvrta nacija kojoj je uspjelo dotaknuti Mjesečevo tlo, nakon SAD-a, Rusije i Kine. Najmnogoljudnija zemlja na svijetu stoga upravo strepi, ali i cijeli svijet koji prati slijetanje.
Chandrayaan-3 je samo jedna od letjelica kojima se obnavlja interes za istraživanje Mjeseca jer Sjedinjene Države i Kina namjeravaju poslati astronaute u narednim godinama. Tu su još i robotske misije iz Japana i Sjedinjenih Država koje bi mogle krenuti tamo ove godine. Svima je cilj Mjesečeva južna polarna regija za koju znanstvenici vjeruju da bi mogla sadržavati vodeni led koji bi astronauti mogli koristiti u budućnosti.
Dodir letjelice s tlom očekuje se u 14:34 po našem vremenu, trenutno je u eliptičnoj orbiti oko Mjeseca, na oko 15 milja iznad površine. Svemirska letjelica zatim će upaliti svoje motore kako bi izašla iz orbite i počela se spuštati na površinu. Motori će dodatno kočiti pad letjelice kako bi pomogli da postigne meko slijetanje.
Chandrayaan na hindskom znači "mjesečeva letjelica", a osim pogonskog modula koji je omogućio letjelici dolazak u orbitu oko Mjeseca tu je i modul za slijetanje koji se sastoji od Vikram landera i Pragyan rovera koji će pokušati sletjeti na Mjesečevu površinu u južnoj polarnoj regiji Mjeseca.
Što se tiče datuma slijetanja 23. kolovoza on je odabran zbog dana kada će se sunce pojaviti na mjestu slijetanja. Dva tjedna kasnije misija bi trebala završiti, kada sunce zađe.