IZ ZIME U LJETO

NE ZABORAVITE: Postavite automatsku promjenu datuma i vremena

Autor Krunoslav Ćosić

Zakon o računanju vremena zahtijeva i ručno podešavanje satova, a ne samo automatsko

Izvor: krissikunterbunt / Alamy / Alamy / Profimedia

U noći sa subote na nedjelju, 26. na 27. ožujka 2022., mijenja se vrijeme na satovima, telefonima, mikrovalnim pećnicama, u automobilima, na gradskim trgovima, na staroj Nokiji 3310, na novim pametnim telefonima.

I dok će se na mnogim modernim uređajima vrijeme u 2 sata ujutro automatski promijeniti u 3 sata ujutro, postoje uređaji koji to neće moći automatski napraviti. Stari analogni sat na zidu iz vremena Austro-ugarske traži pomicanje kazaljki, ali na pametnim telefonima to ne morate napraviti.

Ili ipak morate? Provjerite postavke svojeg smartphonea, pronađite datum i vrijeme te provjerite status te opcije. Ukoliko je postavljeno odnosno uključeno automatsko vrijeme i datum, koje se ravna prema mobilnoj mreži od koje uređaj prima radijski signal, onda ćete se ujutro probuditi u vrijeme koje će biti prikazano na vašem telefonu.

Izvor: Krunoslav Ćosić

U suprotnom, morat ćete sami postaviti novo vrijeme odabirom ne samo datuma i vremena nego možda i vremenske zone. Ukoliko morate ustati u nedjelju ujutro, prvog dana promjene iz zimskog u ljetno računanje vremena, a što propisuje i hrvatski Zakon o računanju vremena, postoji mogućnost da ćete ustati sat vremena ranije jer tu noć spavamo sat vremena kraće.

Taj izgubljeni sat nadoknadit ćemo 30. listopada 2022. kada ponovo počinje primjena zimskog računanja vremena. Provjerite u kojim se zemljama svijeta vrijeme mijenja, a u kojima se ne mijenja vrijeme.

Promjenu vremena predložio je Amerikanac Benjamin Franklin 1794. godine. Od 1916. godine Njemačka i Austro-ugarska bile su prve zemlje koje su uvele ljetno računanje vremena, a slijedila je i Velika Britanija.

Izvor: Riccardo Fabi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Kako je Hrvatska u to vrijeme bila dio Austro-ugarske i kod nas se to pravilo primjenjivalo do 1918. godine. U kraćim intervalima pravilo se primjenjivalo i za vrijeme Kraljevine Jugoslavije te Nezavisne Države Hrvatske, a ponovo je usvojeno od 1983. godine te je ostalo do danas.

Spomenimo još jednu stvar: vrijeme povoljnijeg korištenja električne energije trajat će od 22 do 8 sati ujutro dok u zimskom računanju vremena povoljnija tarifa traje od 21 do 7 sati sljedećeg jutra.