ZA MANJA OŠTEĆENJA

NIJE ZNANSTVENA FANTASTIKA: Ekrani koji se sami popravljaju

Autor Krunoslav Ćosić

Konačno bi mogao doći kraj mukama s ekranima, što predstavlja i veliki trošak za vlasnike telefona

Izvor: Sergey Pakulin / Alamy / Alamy / Profimedia

Iako postoji nekoliko prepreka masovnom lansiranju takvih telefona analitičarska tvrtka CCS Insight predviđa da bi se pametni telefoni sa "samozacjeljujućim" ekranima mogli početi pojavljivati na tržištu do 2028.

Ekrani koji se sami popravljaju koristili bi proces nanošenja nano sloja na površinu te bi se, ako se ogrebe, trebao stvoriti novi materijal koji će reagirati na zrak i popuniti nesavršenost. Mnoge kompanije godinama razmišljaju o tehnologiji samopopravljajućih zaslona pametnih telefona.

Podsjetimo se, LG je reklamirao tehnologiju samopopravljanja u svojim pametnim telefonima još 2013. godine, na seriji Flex. Postoje i prijavljeni patenti za samopopravljajuće zaslone i sklopive zaslone s mogućnostima samopopravljanja, no komercijalno uspješan uređaj još nije predstavljen.

Izvor: Konstantin Okhlopkin / Panthermedia / Profimedia

Uz potrebu za značajnim ulaganjem u istraživanje i razvoj, marketing i edukaciju potrošača postoje razne prepreke masovnom lansiranju takvih telefona, iako se ne radi o znanstvenoj fantastici. Potrošači bi mogli očekivati čuda, ako im se razbije ekran, a tehnologija samopopravka zamišlja se kao nadomjestak za minimalne popravke na površini ekrana. Dakle, ne bi se razbijen ekran samopopravio nego samo kad je oštećen na nekim dijelovima. Bile bi to više kozmetičke intervencije.

U svakom slučaju, pet godina će brzo proći, a do tada je potrebno paziti i ne stavljati mobitele zajedno s ključevima, što je jedan od načina kako ljudi ogrebu ekran i zatim su nesretni. Pazite i gdje u vozilu ostavljate telefon jer se u vožnji površina može lako ogrebati. Naravno, zaštita ekrana s folijama i kaljenim staklima najbolje je rješenje.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI