SVE SE ZNA

Tensor čip, unaprijeđene kamere, novi softver i povoljne cijene

Autor Smartlife

Google je predstavio svoje Pixel 6 i Pixel 6 Pro telefone te Android 12 operativni sustav

Izvor: Google

Dan poslije druge Appleove konferencije i Google je predstavio svoje novitete. Iako su najavljeni prije nekog vremena sada je konačno sve poznato.

Prije nekoliko mjeseci Google je zagolicao maštu zajednice predstavivši svoj potpuno novi Tensor čip namijenjen Pixel 6 telefonima. Google je, kao i Apple sam dizajnirao svoj čip kako bi značajno unaprijedio umjetnu inteligenciju i strojno učenje, stavke koje postaju sve bitnije kod pametnih telefona.

Ono što je bilo najveće iznenađenje je cijena koja je postavljena na 599 dolara za Pixel 6 i 899 dolara za Pixel 6 Pro model.

Google Pixel 6 Pro
Izvor: Google

Dok Pixel 6 i Pixel 6 Pro dijele iste principe dizajna i mnoge slične karakteristike, Google je namjerno napravio bitne razlike između svoja dva nova telefona. Oba modela imaju Gorilla Glass Victus zaštitu naprijed i Gorilla Glass 6 na stražnjoj strani, IP68 otpornost na vodu i prašinu, Wi-Fi 6E, NFC, 30 W brzo žičano punjenje i podršku za bežično punjenje u oba smjera. Dodajte tome i senzor otiska prsta ispod ekrana i svi preduvjeti za flagship model su tu.

I Pixel 6 i njegov Pro brat nisu mali telefoni, za razliku od prošlogodišnjeg 6-inčnog Pixel 5 modela. Pixel 6 ima AMOLED ekran dijagonale od 6,4 inča s osvježavanjem od 90 Hz i rezolucijom 2400 x 1080 piksela, 8 GB radne memorije, 128 ili 256 GB memorije i bateriju kapaciteta 4.614 mAh.

Google Pixel 6
Izvor: Google

Veći, Pixel 6 Pro ima 6,7-inčni LTPO OLED ekran (za dlaku manji od onog na iPhone 13 Pro Max) s osvežavanjem od 120 Hz i 3210 x 1440 rezolucijom. Količina radne memorije je povećana s 8 na 12 GB, a osnovni memorijski prostor je ostao na 128 GB, s opcijama 256 i 512 GB dok je baterija porasla na okruglih 5.000 mAh.

Oba telefona imaju glavnu kameru sa senzorom od 50 MP i 12 MP ultra-široki dok Pro model ima i dodatnu zum kameru s 4x optičkim zumom i 20x hibridnim zumom, tehnologija koju Google zove Super Res Zoom. Prednje kamere se također razlikuju pa Pixel 6 ima senzor od 8 MP dok Pixel 6 Pro posjeduje nešto veći senzor od 11,1 MP te snima znatno širi kadar od jeftinijeg modela.

Što se tiče dizajna, to je jedna od stvari kod kojih se nitko nije iznenadio jer je Google prije nekoliko mjeseci pokazao kako će Pixel 6 serija telefona izgledati. Dakle, specifičan trobojni dizajn i lude boje učinit će Pixel 6 i 6 Pro telefone vrlo prepoznatljivim.

Vizualne razlike su suptilne, ali dovoljne da ih razlikujete. Primjera radi, Pixel 6 ima mat crni finiš oko ruba te ravni ekran dok je Pixel 6 Pro sjajniji, ima zakrivljen ekran i generalno zaobljeniji dizajn.

Pixel 6/6 Pro Unboxing & First Look
Izvor: Youtube

Tensor čipset je brži, moćniji i omogućuje da potrošnja struje bude oko 50% manja nego kod prethodnog Pixela. Tensor je napravljen u 5 nm proizvodnom procesu, raspolaže s osam jezgri raspoređenih u 2+2+4 modul. Dvije najbrže Cortex X1 jezgre rade na 2,8 GHz, slijede dvije Cortex A76 jezgre na 2,25 GHz i četiri sporije Cortex A55 jezgre na 1,8 GHz namijenjene manje zahtjevnim poslovima.

Izvor: Google

Zahvaljujući unaprijeđenom strojnom učenju Tensor dopušta da Google ubaci Live Translate mogućnosti koje rade na najvećem broju aplikacija za dopisivanje, uključujući Google poruke, WhatsApp, Twitter, Viber i mnoge druge. Ova opcija omogućuje lakše komuniciranje s korisnicima na drugim jezicima koje ne poznajete toliko dobro.

Izvor: Google

Live Caption prepoznaje zvuk s podkasta i video snimaka i prebacuje ga u titlove u realnom vremenu. Iako ovo nije ništa što dosad nismo vidjeli, Google se hvali činjenicom kako je ovo prije bilo moguće samo kod najjačih čipsetova, uz ogromnu potrošnju energije.

Jedna od stvari na kojoj Google intenzivno radi već neko vrijeme je Assistant Voice Typing iliti diktiranje. Google je unaprijedio model za prepoznavanje glasa koji se sad oslanja na module za strojno učenje Tensor čipa, omogućujući moćan alat za prebacivanje glasa u tekst bez velikog udara na performanse i bateriju.

Izvor: Google

Izvor: Google

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI