AI Safety Summit

AI I SIGURNOST: Kakve to rizike predstavlja umjetna inteligencija?

Autor Davor Dakić

Zemlje pokreću globalne napore kako bi izbjegle katastrofalne štete od umjetne inteligencije

Izvor: Elena Uve / Alamy / Alamy / Profimedia

Nekoliko se država, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i Kinu, složilo o uspostavi zajedničkog razumijevanja rizika koje predstavlja granična umjetna inteligencija. Obećavaju da će osigurati razvoj i sigurnu primjenu tehnologije.

Najavljeno je to na AI Safety Summit, dvodnevnom samitu britanske vlade o sigurnosti umjetne inteligencije koji se održava ovaj tjedan, a 28 zemalja je, uključujući Brazil, Indiju, Nigeriju i Saudijsku Arabiju zajedno s Europskom unijom, potpisalo sporazum nazvan Bletchley Declaration on AI (Bletchley deklaracija o umjetnoj inteligenciji)

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva izjavila je da deklaracija ispunjava ključne ciljeve summita u uspostavljanju zajedničkog dogovora i odgovornosti o rizicima, prilikama i daljem procesu za međunarodnu suradnju na sigurnosti i istraživanju umjetne inteligencije, posebno kroz veću znanstvenu suradnju.

Izvor: Justin Tallis / PA Images / Profimedia

Zemlje uključene u pakt složile su se da znatni rizici mogu proizaći iz potencijalne namjerne zlouporabe, uz naglašavanje zabrinutosti oko kibernetičke sigurnosti, biotehnologije, dezinformacija, pristranosti i rizika privatnosti.

U deklaraciji se navodi "potencijal za ozbiljne, čak katastrofalne štete, bilo namjerne ili namjerne, koje proizlaze iz najznačajnijih mogućnosti" AI modela. U tu svrhu, piše Mobile World Live, uključene zemlje složile su se poticati transparentnost i odgovornost među naprednim programerima umjetne inteligencije koji pokrivaju mjerenje, praćenje i ublažavanje štetnih sposobnosti.

Premijer Ujedinjenog Kraljevstva Rishi Sunak opisao je sporazum kao prekretnicu prema kojoj se "najveće svjetske sile slažu oko hitnosti iza razumijevanja rizika umjetne inteligencije".

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI