Zemlje pokreću globalne napore kako bi izbjegle katastrofalne štete od umjetne inteligencije
Nekoliko se država, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i Kinu, složilo o uspostavi zajedničkog razumijevanja rizika koje predstavlja granična umjetna inteligencija. Obećavaju da će osigurati razvoj i sigurnu primjenu tehnologije.
Najavljeno je to na AI Safety Summit, dvodnevnom samitu britanske vlade o sigurnosti umjetne inteligencije koji se održava ovaj tjedan, a 28 zemalja je, uključujući Brazil, Indiju, Nigeriju i Saudijsku Arabiju zajedno s Europskom unijom, potpisalo sporazum nazvan Bletchley Declaration on AI (Bletchley deklaracija o umjetnoj inteligenciji)
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva izjavila je da deklaracija ispunjava ključne ciljeve summita u uspostavljanju zajedničkog dogovora i odgovornosti o rizicima, prilikama i daljem procesu za međunarodnu suradnju na sigurnosti i istraživanju umjetne inteligencije, posebno kroz veću znanstvenu suradnju.
Zemlje uključene u pakt složile su se da znatni rizici mogu proizaći iz potencijalne namjerne zlouporabe, uz naglašavanje zabrinutosti oko kibernetičke sigurnosti, biotehnologije, dezinformacija, pristranosti i rizika privatnosti.
U deklaraciji se navodi "potencijal za ozbiljne, čak katastrofalne štete, bilo namjerne ili namjerne, koje proizlaze iz najznačajnijih mogućnosti" AI modela. U tu svrhu, piše Mobile World Live, uključene zemlje složile su se poticati transparentnost i odgovornost među naprednim programerima umjetne inteligencije koji pokrivaju mjerenje, praćenje i ublažavanje štetnih sposobnosti.
Premijer Ujedinjenog Kraljevstva Rishi Sunak opisao je sporazum kao prekretnicu prema kojoj se "najveće svjetske sile slažu oko hitnosti iza razumijevanja rizika umjetne inteligencije".