Najgore će proći mala djeca koja bi dnevno smjela gledati u ekran telefona samo 8 minuta
Djeca od 16 do 18 godina dnevno će smjesti u ekran telefona gledati dva sata dnevno, djeca od osam do 16 godina imali bi samo jedan sat dok bi djeca do osam godina imala samo osam minuta. Predlaže to kineski regulator čime je izazvan pad dionica tehnoloških kompanija.
The Cyberspace Administration of China (CAC - Kineska administracija za kibernetički prostor) žele da proizvođači pametnih telefona uvedu takozvane „programe manjeg načina rada“ koji bi korisnicima mlađima od 18 godina zabranili pristup internetu na mobilnim uređajima od 22 sata do 6 je ujutro.
Istovremeno, CAC kaže da bi pružatelji usluga trebali dopustiti roditeljima da odustanu od vremenskih ograničenja za svoju djecu, ukoliko oni tako procijene, a trebala bi se na uređajima postaviti vremenska ograničenja, prema predloženim reformama koje zagovara CAC.
Izazvalo je to već buru reakcija, ulagači nisu nimalo impresionirani takvim prijedlogom. Dionice kineskih tehnoloških tvrtki su u padu na burzi u Hong Kongu (od 3 do 7 posto), nakon što je CAC objavio nacrt smjernica. S tim da su otvoreni za povratne informacije od javnosti.
Ako CAC-ov prijedlog prođe izazvat će to i glavobolje internetskim tvrtkama koje će morati uložiti dodatni trud i novac kako bi se proveli regulatorni zahtjevi. Tu je i rizik od nepoštivanja pravila, za koji se procjenjuje da će biti vrlo visok. Postoji mogućnost da bi neke internetske tvrtke jednostavno mogle u potpunosti zabraniti maloljetnicima korištenje njihovih usluga.
Razlog za ovakve poteze službene vlasti u Kini nije samo ovisnost mladih o internetu nego i sve veća zabrinutost zbog stope kratkovidnosti. Unatrag nekoliko godina u Kini se već primjenjuju neke od mjera kojima se mlade pokušava odvojiti od telefona i računala te igranja igara.
U 2018. godini je pristup online igricama bio ograničen upravo zbog vida kod djece, koji je najviše na udaru. U 2021. godini su Kinezi zabranili djeci online igranje od ponedjeljka do četvrtka, a u 2022. godini je djeci zabranjeno gledati prijenose uživo iza 22 sata.
Kineska verzija aplikacije TikTok, pod nazivom Douyin, već neko vrijeme tinejdžerima zabranjuje korištenje dulje od 40 minuta. I neke druge platforme ograničavaju korištenje mladim korisnicima.