Uređaj se može ugraditi u grudnjak te jednostavnije koristiti
Znanstvenici su razvili nosivi ultrazvučni skener koji bi rak dojke mogao otkriti već u ranijoj fazi. Ugrađen u grudnjak mogao bi omogućiti češće praćenje pacijenata s visokim rizikom od bolesti. Sastoji se od fleksibilnog flastera poput saća koji se može pričvrstiti na grudnjak.
Time je nositelju omogućeno da pomiče ultrazvučni uređaj duž flastera i tako snima tkivo dojke iz različitih kutova. Istraživači koji su ga razvili rekli su da mogu dobiti ultrazvučne slike rezolucije usporedive s onom ultrazvučnih sondi koje se koriste u medicinskim centrima za snimanje.
Ako se rak dojke dijagnosticira u najranijim stadijima stopa preživljavanja je gotovo 100 posto. Međutim, za tumore otkrivene u kasnijim fazama ta stopa pada na oko 25 posto.
Tim s američkog Instituta za tehnologiju Massachusetts stvorio je uređaj u nadi da će poboljšati ukupnu stopu preživljavanja pacijenata s rakom dojke. Osobito bi mogao biti vrijedan za pacijentice s visokim rizikom od razvoja raka dojke, u periodu između rutinskih mamografija.