Cilj Europskog parlamenta je veća promocija manje poznatih glazbenika
EU želi osigurati pravedno plaćanje za izvođače i poštene algoritme, kažu iz Europskog parlamenta koji želi regulirati područje streaminga glazbe jer smatraju kako prihodi s tog tržišta nisu pravedno raspoređeni.
Zastupnici u Europskom parlamentu predlažu mogućnost nametanja kvota za europska glazbena djela te su se pozvali na pravila EU-a kako bi se osiguralo da je sektor streaminga glazbe pravedan i održiv te kako bi se promicala kulturna raznolikost.
U rezoluciji usvojenoj s 532 glasa za, 61 protiv i 33 suzdržana zastupnici u Europskom parlamentu traže da se uskladi neravnoteža u raspodjeli prihoda s tržišta streaminga glazbe jer trenutačno većina autora i izvođača ima vrlo niske naknade.
Inzistiraju na novom pravnom okviru EU-a za sektor, za koji trenutno ne vrijede pravila Europske unije, iako su usluge streaminga glavni način na koji ljudi pristupaju glazbi. Cilj im je poštena plaća za autore.
"Stope tantijema prije digitalnog razdoblja" koje se trenutno primjenjuju moraju se revidirati, kažu u Parlamentu, osuđujući sheme plaćanja koje tjeraju autore da prihvate manje ili nikakve prihode u zamjenu za veću vidljivost.
Potrebna je akcija EU-a kako bi se zajamčila vidljiva, istaknuta i dostupna europska glazbena djela, među "ogromnom količinom" stalno rastućeg sadržaja na platformama za streaming glazbe. Zastupnici u Europskom parlamentu predlažu da se "razmotri mogućnost" nametanja konkretnih mjera, poput kvota za europska glazbena djela.
Cilj ime učiniti transparentnost AI alata te bi prijedlog zakona EU-a trebao obvezivati platforme da svoje algoritme i alate za preporuke učine transparentnima kako bi spriječili nepoštene prakse kao što je manipulacija brojkama za streaming, koje se navodno koriste za smanjenje honorara umjetnika.
Zastupnici u Europskom parlamentu predlažu uvođenje oznake za obavještavanje javnosti kada je pjesme koje slušaju generirala umjetna inteligencija (AI) i traže da se uhvati u koštac s deepfakeovima na platformama za streaming glazbe (koje koriste identitete, glasove i sličnosti autora bez njihova pristanka).
Pravila bi također trebala obvezivati streaming platforme da identificiraju nositelje prava ispravnim dodjeljivanjem metapodataka kako bi njihova djela bila vidljivija. Planiraju pružiti podršku glazbenoj raznolikosti jer studije pokazuju da prihodi na tržištu streaminga idu prvenstveno velikim izdavačkim kućama i za nekoliko najpopularnijih izvođača dok se manje popularni stilovi i manje uobičajeni jezici puštaju rjeđe.
Zakonodavstvo EU-a trebalo bi uključivati pokazatelje raznolikosti za procjenu niza dostupnih žanrova i jezika te prisutnost neovisnih autora, a europska industrijska strategija za glazbu trebala bi promicati raznolikost europskog glazbenog sektora, potičući manje igrače.
Izvjestitelj Ibán García Del Blanco (S&D, Španjolska) rekao je: „Parlament izražava zabrinutost europskih stvaratelja koji su u srcu tržišta streaminga glazbe. Kulturna raznolikost i osiguravanje da autori budu priznati i pošteno plaćeni uvijek su bili naš prioritet; zato tražimo pravila koja osiguravaju da su algoritmi i alati za preporuke koje koriste usluge strujanja glazbe transparentni, kao i njihova upotreba AI alata, stavljajući europske autore u središte.”
Digitalne glazbene platforme i servisi za dijeljenje glazbe trenutno omogućuju pristup do 100 milijuna pjesama besplatno ili uz relativno nisku mjesečnu pretplatu. Streaming predstavlja 67% globalnog prihoda glazbenog sektora, s godišnjim prihodom od 22,6 milijardi USD.