Jeftinija je od kuće koja se gradi s ciglama
Kroz ovaj projekt Srbija se upisala na svjetsku kartu 3D građevinskog printanja, rame uz rame s tehnološki najnaprednijim silama.
Prva 3D otisnuta kuća ProtoDom u Istočnoj Europi, koju su napravila dva čovjeka i jedan 3D printer, premijerno je predstavljena u Naučno-tehnološkom parku Čačak. Sve je bilo gotovo za samo 21 sat i 15 minuta.
Kako su priopćili NTP Čačak i proizvođač 3D otisnute kuće, kompanija Natura Eco, kuća je spremna za život. Napravljena je od betona i pruža apsolutnu sigurnost jer su testiranja obavljena u suradnji s Građevinskim fakultetom Univerziteta u Beogradu - otporna je na vjetrove, potrese i druge nepogode.
Ističe se da je pri izgradnji kuće korištena inovativna tehnologija 3D rintera napravljenih u Srbiji.
“Bitna prednost ovakve tehnologije je i brzina gradnje jer se svi radovi na 3D tiskanoj kući obavljaju simultano - i ugradnja cijevi, instalacije, stolarija tako da nema gubitka vremena. Količina otpada je pri tome jednaka nuli jer se unaprijed zna točna količina materijala, a veća je i sigurnost radnika na gradilištu“, izjavio je generalni direktor Natura Eco kompanije, Nikola Rakić.
“Kompanija Natura Eco predstavlja jedan od najsvjetlijih primjera kako se inovacije svjetskog potencijala mogu razvijati u maloj sredini“, istaknuo je v. d. direktora NTP Čačak Mirko Pešić i ocijenio da su “ovo samo prvi koraci“ te se očekuju još veći rezultati u sljedećim godinama.
Vrijednost tržišta 3D građevinskog printanja do 2027. godine, na svjetskom nivou, procjenjuje se da porasti na “nevjerojatnih 40 milijardi dolara“. Iako cijena printanja 3D kuće nije navedena, proizvođač je otkrio da je ovako izgrađena kuća minimalno 20% povoljnija od tradicionalnih načina gradnje.
Prednosti 3D tiskane kuće u odnosu na one koje su tradicionalno građene su kvaliteta i čvrstoča materijala koji je u odnosu na standardni beton i opeku 3 do 5 puta čvršći. Izgradnjom 3D printanih kuća sigurnost radnika na gradilištu je potpuna što je neizmjerno bitno ako se ima u vidu da je pad sa skele u Srbiji među najčešćim povredama na radu.