Scena u kojoj policajci nose Gretu Thunberg sve je češća u glavnim vijestima
Ekološki pokret sve više jača u svijetu u kojem se istovremeno drugi ne žele odreći komoditeta koji im pružaju tradicionalni izvori energije. Ovih dana svjedočimo scenama iz njemačkog mjesta Lützerath u kojem 20-godišnja Greta prosvjeduje protiv daljnje eksploatacije lignita.
Sa stotinama prosvjednika koji trenutačno pokušavaju zaustaviti nastavak rada rudnika ugljena u Njemačkoj - što bi uključivalo uništenje sada napuštenog sela Lützerath, daljnja potraga za fosilnim gorivima u zemlji koja ih navodno želi postupno ukinuti je u središtu pozornosti.
Glavno opravdanje koje koristi njemačka vlada je da je zemlja bila prisiljena na povratak na tradicionalne izvore energije, zbog ogromnog jaza koji su ostavili ruska nafta i plin. Barem kratkoročno do srednjoročno, odabrani ugljen je jedan od odgovora na značajan problem Njemačke.
Dugoročno gledano, planirano je da će obnovljivi izvori energije dominirati njemačkom mješavinom električne energije, a to je nešto što odražava prognoza Međunarodne agencije za energiju (International Energy Agency, IEA).
Kao što infografika pokazuje, globalna upotreba ugljena za proizvodnju električne energije nadmašila je upotrebu obnovljivih izvora energije za 8 postotnih bodova. Predviđa se da će se to promijeniti do 2027., pri čemu će obnovljivi izvori energije činiti 38 posto globalne proizvodnje električne energije u usporedbi s 30 posto iz ugljena.
Izvješće IEA-e, objavljeno nakon ruske invazije na Ukrajinu, kaže da je rat doveo zemlje do toga da "sve više cijene prednosti energetske sigurnosti obnovljivih izvora energije". Iako neka od kratkoročnih rješenja mogu nužno biti usmjerena na fosilne ili nuklearne izvore, budućnost izgleda zelenije, piše Statista.
Dodatni čimbenik ove promjene navedene u izvješću bile su "visoke cijene fosilnih goriva i električne energije koje su rezultat globalne energetske krize" koje su "tehnologiju obnovljivih izvora energije učinile ekonomski privlačnijom".