Na vrhu je ruska mreža, ali Rusima su drage i zapadne mreže
Sukob između zapadnih tehnoloških i medijskih tvrtki i Rusije dosegao je još jednu razinu eskalacije kada su Facebook, Twitter, nekoliko zapadnih medija kao i prethodno Apple i Nokia, a zatim i Microsoft odlučili blokirati svoje usluge i proizvode ruskim građanima, pokazuju podaci službe GlobalCheck, a prenosi Statista..
I Googleova trgovina aplikacijama postala je djelomično nedostupna u Rusiji, nije moguće koristiti Apple Pay i Google Pay za beskontaktno plaćanje, a Moskva spada među modernije svjetske gradove što se tiče digitalne infrastrukture i podrške.
Među pružateljima vijesti koji su sada nedostupni u Rusiji su web stranice BBC-ja i Deutsche Wellea na ruskom jeziku kao i ruska online prisutnost Radio Slobodne Europe koju financira SAD. Nezavisni ruski mediji također su bili pogođeni jer su se zabrane nastavile i nakon invazije Rusije na Ukrajinu prošlog tjedna.
Rusija je prethodno usporila brzinu Twittera u zemlji i najavila mjere protiv Facebooka nakon što je dva ruska državna davatelja vijesti učinila nedostupnima u Europi i nastavila s etiketiranjem i provjeravanjem činjenica općenito o državnim medijima.
YouTube i TikTok također su se pridružili europskoj zabrani dvaju medija, RT-a i Sputnika. Twitter se oslanjao na slične značajke provjere činjenica dok je Google uklonio dva dotična prodajna mjesta iz svoje trgovine aplikacija i iz značajke Google vijesti. Apple je u međuvremenu zaustavio prodaju svojih proizvoda u Rusiji.
Podaci iz Statista Global Consumer Survey pokazuju koliko će Rusa biti pogođeno zabranama zapadnih društvenih medija. Godine 2021. 37 posto Rusa je reklo da koristi Facebook dok je samo 14 posto koristilo Twitter.
Ruska društvena mreža VKontakte ostala je najpopularnija u zemlji sa 73 posto Rusa koji su rekli da je koriste. Međutim, YouTube i Instagram također su bili popularni sa 68 posto i 59 posto Rusa koji tvrde da su njihovi korisnici.
Na listi slijede Odnoklasssniki s udjelom od 42 posto, Facebook koristi 37 posto, a TikTok 35 posto Rusa. Na kraju liste je Moy Mir s 13 posto ruskih građana koji su rekli da su u 2021. godini koristili društvene medije. Anketa je provedena među Rusima u periodu između siječnja i prosinca 2021., na uzorku od 2049 osoba.
U području tradicionalnih medija Europska unija zabranila je i TV kanale RT i Sputnik. Nedugo prije zabrane internetske veze od strane ruskih vlasti, BBC je ponovno aktivirao kratkovalni radio u Rusiji i Ukrajini oživljavajući uslugu koju je zbog velikog dometa mnogo teže ukloniti od tradicionalnog TV ili FM radija i nemoguće je blokirati poput internetskih vijesti ili društvenih medija.