Pegasus

ISTRAŽITELJI ISTRAŽUJU Upotreba špijunskog softvera na pametnim telefonima

Autor Davor Dakić

Izraelski špijunski softver na pametnim telefonima koji pripadaju novinarima i aktivistima za ljudska prava

Izvor: - / Stock Budget / Profimedia

Istraga u kojoj je sudjelovalo nekoliko medija i Amnesty International pronašla je izraelski špijunski softver Pegasus na pametnim telefonima koji pripadaju novinarima i aktivistima za ljudska prava. Iako je softver licenciran za državna tijela koja ga trebaju koristiti u borbi protuterorizma i provođenje zakona, objavio je Mobileworldlive.com.

Nakon ispitivanja 67 pametnih telefona utvrdili su da su 23 zaražena špijunskim softverom Pegasus izraelske NSO Group, a na još 14 telefona vidljivi su znakove pokušaja ulaska u softver. Iz NSO Group, jedinice Q Cyber Technologies, kažu da je pažljivo provjereno 40 zemalja kojima su prodali Pegasus te koje bi taj softver zapravo trebale koriste za spašavanje života u borbi protiv terorizma.

Tvrde da Pegasus može zaraziti samo pametne telefone registrirane u odabranim zemljama. U izjavi je NSO Group objasnio da je "tehnološki nemoguće" da pametni telefoni registrirani kod američkih mrežnih operatora budu zaraženi špijunskim softverom.

Izvor: Sandra Matic / Alamy / Alamy / Profimedia

"Naši proizvodi, prodani provjerenim stranim vladama, ne mogu se koristiti za provođenje cyber nadzora u SAD-u, a niti jedan kupac nikada nije dobio tehnologiju koja bi im omogućila pristup telefonima s američkim brojevima".

Špijunski softver Pegasus obično zarazi telefon kada korisnik klikne na tekstnu poruku. Softver zatim trećim stranama omogućuje pristupiti kameri i mikrofonu telefona za snimanje podataka i slanje bez korisnikova znanja, a može prenositi i podatke, uključujući lozinke i fotografije.

Iz NSO Group dodaju da ne mogu vidjeti podatke korisnika koji se apstrahiraju s ciljanih telefona, a ako saznaju za zlouporabu njihovog softvera imaju mogućnost obustaviti pristup samom softveru.