Unatrag deset(ak) godina većina pametnih telefona nema izmjenjivu bateriju
Nekada ste na svakom mobitelu mogli sami promijeniti bateriju, a danas je to rijetkost i moguće je samo na klasičnim mobitelima s tipkama. Zašto je to tako i koje su prednosti odnosno nedostaci?
Europski parlament je izglasao dokument odnosno uredbu o baterijama kojom najkasnije do 2024. godine žele natjerati proizvođače pametnih telefona na mogućnost da korisnik može jednostavno i sigurno ukloniti i zamijeniti bateriju jer smatraju da će se na taj način uređajima produžiti trajanje. Euro parlamentarci smatraju kako se korisnici češće odlučuju na kupnju novog uređaja nego na zamjenu istrošene baterije.
Uredbom bi se trebalo korisnicima omogućiti i označavanje očekivanog trajanja baterije. Poznato je da litij-ionske baterije u telefonima omogućuju oko 500 ciklusa punjenja prije nego dođe do značajnijeg gubitka kapaciteta, ali je pitanje na kojem postotku baterije korisnici obavljaju punjenje. Puni li se baterija već na 50 posto preostalog kapaciteta, jasno da će se taj broj ciklusa ranije iskoristiti. Idealno bi bilo bateriju puniti na oko 20 posto te na 80 ili 90 posto odvojiti od punjača. Stoga je za očekivati da će jamstvo trajanja baterije biti teško provedivo u praksi, a na bateriju utječe i vanjska temperatura.
Nepromjenjive ili promjenjive baterije – što je bolje?
Postoji više razloga zbog kojih se u pametnim telefonima više ne koriste promjenjive baterije. Jedan od najbitnijih je veći kapacitet baterije koji se može ugraditi. S obzirom da su baterije ograničene površinom koju zauzimaju unutar kućišta telefona, cilj svakog proizvođača je maksimalno iskoristiti taj prostor.
Ukoliko u kućištu telefona imate prostor za promjenjivu bateriju tada postoje gubici prostora jer je potrebno osigurati jednostavno i praktično umetanje baterije koja uz to mora imati i veće stjenke jer se baterija inicijalno nalazi van kućišta. Kad je baterija integrirana u kućište telefona onda sve to može i manje lijepo izgledati, a samim time i više iskorišteno.
Baterija ne mora biti lijepo zaobljena, što je često slučaj kod baterija, čime se također gubi na kapacitetu. Unutar kućišta telefona ne mora postojati mehanizam koji će omogućiti vađenje i stavljanje baterije te njezino sigurno pričvršćivanje unutar telefona. Nema niti onog minimalnog milimetra razmaka između stjenki i same baterije, kakvog se sjećamo na telefonima s promjenjivom baterijom.
Proizvođač telefona će s nepromjenjivom baterijom sigurno ostvariti dodatnu zaradu jer zamjenu baterije korisnik više ne može sam obaviti – mora otići u ovlašteni servis. Naravno, može to obaviti i u neovlaštenom servisu za manji iznos novca, ali tada može izgubiti jamstvo na uređaj.
Nema savijanja kućišta
Sljedeći pozitivan razlog za korištenje nepromjenjivih baterija je čvrstoća kućišta – baterija je čvrsto postavljena te ne dolazi niti do njezinog pomjeranja, telefon je kompletno čvršći i otporniji na savijanja i uvijanja. Nema pucketanja kućišta, čime se dobije veći osjećaj kvalitete. Nekada se pri recenziranju mobitela testirala i njihova čvrstoća odnosno škripuckanje. Mnogi danas svoj telefon nose u džepu stražnjih hlača pa kućište mora izdržati različite sile kojima se djeluje na kućište. Kad je kućište hermetički zatvoreno, otpornije je na uvijanje i pucanje.
Zbog hermetički zatvorenog kućišta, nakon što baterija izgubi kapacitet potrebno ju je odnijeti u servis. Samim time to iziskuje dodatne troškove, ali i izgubljeno vrijeme – u ovlaštenom servisu će naplatiti svoj posao, a (najčešće) nemate niti izbor kupnje zamjenskih baterija. Kada bi se baterija mogla samostalno promijeniti mogli biste ju sami naručiti i nabaviti po (vjerojatno) povoljnijim cijenama.
Kako odblokirati „zaleđen“ telefon
Dogodi li se softversko blokiranje rada telefona mnogi ne znaju kako riješiti problem. Nekada bismo izvadili bateriju i riješili problem. Najčešće je na većini telefona, dok je uređaj isključen, potrebno pritisnuti dvije ili tri tipke (npr. power i tipku za smanjivanje glasnoće), ali korisnici to ne znaju. Uz telefon više ne dolaze niti upute za korištenje pa se takve informacije moraju tražiti na internetu. Naravno, možete nazvati servisnu podršku, ali za to ćete izgubiti određeno vrijeme čekanja na javljanje operatera s druge strane.
Grijanje odnosno hlađenje baterije veliki je problem u modernim telefonima. Hermetički zatvoreno kućište se pri dužem korištenju video snimanja, gledanja filmova na direktnom svjetlu ili igranja zahtjevnih igara poprilično ugrije. Kad bi na stražnjoj strani postojao poklopac koji se može otvoriti, samim time postoji mogućnost hlađenja.
Sve veći broj današnjih pametnih telefona pruža zaštitu od prašine i vode (IPXX certifikat). U većini situacija se to odnosi na slatku vodu (ne i na morsku, osim ako telefon udovoljava standardima američke vojske pod oznakom MIL), na određeno vrijeme potapanja (pola sata, na primjer) te na dubinu (od 1,5 do 6 metara). Pojedini modeli se ne smiju potopiti u vodu, ali im ne smetaju znoj, špricanje vode dok perete ruke ili lagano pada kiša po telefonu.
Postoje (nekadašnja) rješenja za vodootpornost čak i kad se kućište na stražnjoj strani može otvoriti, kako bi se pristupilo bateriji, SIM kartici ili utoru za dodatnu memoriju, ali se nisu pokazala pouzdanima u praksi. Pitanje je hoće li korisnici ispravno zatvoriti poklopac te u kakvom su stanju brtve koje sprječavaju prodor vlage i prašine. Kod modela s nepromjenjivom baterijom to je ipak jednostavnije za izvesti.
I promjenjive i nepromjenjive baterije imaju svoje prednosti i nedostatke pa niti jedno rješenje nije idealno. Inicijativa Europskog parlamenta ide u smjeru smanjenja odbačenih uređaja, što je svakako za pohvalu.